ARLES ORTA YAŞLARINDA

  • 139 SHARES

Dünyanın en büyük fotoğraf festivallerinden Arles 48 yaşına bastı. Festivalin yönetiminde gerçekleşen değişimlerin etkisiyle etkinlik bu yıl daha büyük isimlerin solo gösterimleri ve farklı konseptlerin tekrar gündeme gelmesiyle dikkat çekiyor.

Festivalin tarih bilgilerini vererek başlayalım, prestijli şovun açılışı 3 Temmuz’da gerçekleşti ve bitişi de 24 Eylül’de olacak. Bu yıl 48.’si düzenlenen festivalde Arles’ın uzun dönem direktörlüğünü yapan ve 2014’te görevinden ayrılan Francois Hebel’in ardından ortaya çıkan değişiklikler devam edecek gibi görünüyor. Daha büyük isimleri festivale çekmeye çalışan ve genç nesillere yönelimi olan Arles bu yıl solo gösterimlere ve sürreal akıma önem veriyor. Joel Meyerowitz, Michael Wolf, Gideon Mendel, Masahisa Fukase, Alex Majoli ve Roger Ballen gibi isimlerin tek kişilik sergilerine ek olarak Hans Bellmer, Erwin Wurm ve Rene Magritte sürreal çalışmaları Le Centre Pompidou ile ortak olarak gösterilecek.

Genel konsept ise bu kez Latin halklarının üzerinden ele alınan farklı kültürlerin birleşimi. İki farklı şovdan oluşan ‘I Am Writing To You From A Far-Off’ bunun en büyük göstergesi. Profesyonel olmasanız bile festival boyunca özel workshop’ların sizi beklediğini belirtmek isteriz.

Açılış görseli: The Island of the Colorblind, Sanne de Wilde