APOLLO 11 UZAY GÖREVİ

  • 81 SHARES

Dünya, Temmuzda Ay’a ayak basışının 50. yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutlayacak. İnsanlık ve aslında Armstrong için de büyük bir adım olan bu uzay olayını 3 Temmuz’da The Met’de gerçekleşecek olan Apollo’s Muse: The Moon in the Age of Photography sergisi ile kutlamaya başlayabilirsiniz.

20 Temmuz 1969’da yaklaşık yarım milyon insan, Apollo 11 misyonuyla Neil Armstrong’un Ay’a yolculuğuna tanıklık etti. Kendisi için küçük ama insanlık için büyük bir adam atan Armstrong’un ayak izi insanoğlunun uzay algısını ve dünya tarihinin akışını etkiledi. Bilim insanlarının keşfetmenin hazzına doyamadığı uzaya dair araştırmalar devam ederken, Apollo 11 bu yıl Ay’a inişinin 50. yıl dönümümü kutluyor. Dünya’nın farklı lokasyonlarında adına çeşitli etkinlikler ve sergiler düzenlenen ‘ilk adım’ indeksine 3 Temmuz’da açılacak olan Apollo’s Muse: The Moon in the Age of Photography sergisi de dahil oluyor.

The Metropolitan Museum of Art’da gerçekleşecek olan sergi, temelde astronomik fotoğrafçılığa dair izler taşısa da spesifik olarak Apollo 11 ve Ay üzerinde yoğunlaşıyor. Apollo’s Muse, Ay’ın evrelerinin kare kare gösterildiği görsel anlatımını, Ay ve Ay’a dair 170’ten fazla fotoğraf karesiyle tamamlıyor. Apollo 11’i de yakın markaja alan sergi, Apollo 11 misyonunda görev alan her cismin -ki bunlara astronomik araç ve kıyafetler de dahil, yanı sıra ¨ilk adım¨ adına çeşitli film, resim, fotoğraf ve videoları bünyesinde barındırıyor. Elli sene önce Armstrong’un attığı küçük adımın 2019 yılında bir parçası olmak isterseniz 22 Eylül tarihine kadar vaktiniz bulunuyor.