AMORF ALIŞKANLIK

  • 115 SHARES

Kelly Wearstler’in Rotganzen ile birlikte tasarladığı sınırlı edisyondaki disko topu serisi, farklı şekillerde tanımlanabilir olsa da, her şeyden önce görsel dünyanıza hitap edecek dekoratif objelerden oluşuyor.

Söz konusu Salvador Dalí’nin işleri olduğunda, direkt olarak zihnimizde canlanan bazı spesifik eserlerden bahsedebiliriz. Rotganzen tarafından Kelly Wearstler için üretilen sınırlı sayıdaki Sunset People’a geçmeden önce tasarımdaki Dalí etkisinden söz etmek isteriz. Rotganzen az sonra ortaya atacağımız tezimiz ile bizimle aynı fikirde midir bilinmez ancak Sunset People’i görür görmez 1931 yapımı Belleğin Zamanı yahut Eriyen Saatler eşleştirmesi pekala yapılabilir. Cep saatlerinin yavaşça erimesini resimleştiren eserde Dalí’nin “Zaman insanların sandığından daha dirençsizdir.” savı, aynı zamanda rasyonelliğe ilişkin tutarlı görünen kanıların anlamsızlaştığı zaman mevhumunun da bir yansıması olarak yorumlanabilir. Kim bilir belki de Rotganzen’in disko topunu andıran esprili tasarımı, plan yapmanın manasızlığına içerisinde bulunduğumuz dönem itibarıyla atıfta bulunulmuştur.

Hollandalı sanat kolektifi Rotganzen, iç mimar Kelly Wearstler ile birlikte Quelle Fête serisinin bir uzantısı olarak sınırlı edisyonda bir dizi amorf disko topu yaratıyor. Geçmiş zamanların melankolik nostaljisini eğlence nosyonu ile farklı bir dille yansıtan serideki beş parçaya da farklı isimler veriliyor. Tasarım ideolojilerinde sosyal normları eleştiren, anti-design hareketinden ve pop art’tan etkilenen kolektif, Sunset People başta olmak üzere seçkisinde, sanat-nesne, aydınlık-karanlık ve yükseliş-yıkılış arasındaki etkileşimi temsil ediyor.