AÇIK HAVA DİJİTALİZASYONU

  • 105 SHARES

30 Eylül tarihine kadar Christie’s’in online platformunda ziyaret edebileceğiniz Dream Big II, teknoloji ile sanatı tek bir noktada birleştiriyor.

Neredeyse iki seneye yakın bir süredir hayatımız kelimenin tam anlamıyla ekranlara bakarak geçiyor. 2019’da Martin Scorsese’in Irishman’ı telefon ekranlarından izleyemeyin çağrısına meydan okurcasına aklınıza gelebilecek her aktivite irili ufaklı inç’lerin arasında sıkışmış vaziyette. Ancak yine de teknolojinin sağladığı imkanları es geçmemek gerekiyor. Neticede kısıtlamaların olduğu zamanlarda New York’taki bir galeriyi gezmenin sağladığı motivasyonu göz ardı edemeyiz. Bir süredir sanal ortamda ziyaret ettiğimiz sergilere bir yenisi daha ekleniyor: Christie’s Dream Big II.

20. yüzyılın en bilinen sanatçılarının eserlerine değinen online sergi aynı zamanda bir açık artırmaya dönüşüyor. Dahası gezinti sırasında QR kodu okutarak eserlerin konumunu dilediğiniz ortamda deneyimleyebiliyorsunuz. Sergide sanatçıların açık havada sergilenen heykelleri arasında Jeff Koons’un Acrobat’ı ve Salvador Dali’nin Space Elephant’ı da var. Sahi artırılmış gerçeklikle arka bahçenizde bir Henry Moore heykeli nasıl durur?