74 Adet São Paulo RESMİ

  • 258 SHARES

São Paulo sanat müzesi, Agostinho Batista de Freitas’ın 1950 ila 1990 yılları arasında ürettiği bir bakıma “mimari” değeri olan tabloların sergisini düzenliyor.

Ressam kimliğini kent tasvirleri ve binalar üzerinden mimari bir karakter ile özdeşleştiren Agostinho Batista de Freitas, São Paulo sanat müzesinde (MASP) sergilenen son isimlerden. Meslek hayatı boyunca São Paulo sokaklarından ilham alan ve hatta sokakları birebir olarak tuval üzerine aktaran sanatçının, farklı kompozisyon, renklendirme, bakış açısı ve çerçeveleme teknikleri ile zenginleştirdiği tablolarının asıl çekici kılan da bu şehirle özdeşlemiş tutum.
Esasında Batista de Freitas’ın biyografisi MASP tarihi ile iç içe geçmiş durumda. Çünkü 1952 senesinde ilk solo sergisini gerçekleştirerek sanat devresine adım atışında da Batista de Freitas’ın yanında müzenin kurucu direktörü Pietro Maria Bardi var.

O dönem için sanatsal kavramları geleneksel kuramların dışına çıkarma misyonundaki ressam sonrasında da değişik fikir ve kültürlere entegre olabilen modernist-popülarist temalarını sürdürdü. Eserlerinde başrolü kimi zaman bilindik şehir binalarının günlük telaş ile harmanlanışı kimi zamansa São Paulo’nun meşhur Avenida Paulista’sı aldı. Bu anlamda da Agostinho Batista de Freitas mimari ile de özdeşleşen bir isim.

01_Agostinho Batista de Freitas, Campinas, Sao Paulo Brasil, 1972
Agostinho Batista de Freitas, Campinas, Sao Paulo Brasil, 1972, MASP

9 Mart tarihine kadar devam eden solo sergi de sanatçının 1950 ve 1990 seneleri arasında ürettiği 74 çalışmadan oluşuyor. Sanatsal bir çerçevede, şehrin tarihsel ve sosyal başkalaşımını sunan sergide aynı zamanda nadir dokümanlar ve dönem fotoğraflarına da yer alıyor. Serginin kürasyonunu ise Brezilyalı sanat direktörü Fernando Oliva ve sanay yazarı Rodrigo Moura üstleniyor.

Açılış görseli: Agostinho Batista de Freitas, Avenida Paulista, 1986, acervo SESC de Arte Brasileira