YEŞİL SPESİYALİTE

  • 76 SHARES

Aston Martin, 1959’da gerçekleşen 24 Hours of Le Mans’ın galibi olan DBR1’i, sınırlı edisyondaki V12 Speedster modeli ile yeniden anıyor.

Söz konusu köklü markaların bilinen modelleri olduğunda, geçmişin izlerinin günümüz teknolojisi ile eşleştirildiği örneklere alışmış durumdayız. Bir önceki cümlemizi yüksek saatçilikten moda markalarına kadar farklı sektörler ile genişletebildiğimiz gibi son olarak bu listeye İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin dahil oluyor. 1959 yılında 24 Hours of Le Mans’ı ve Nurburgring’i zafer kazanarak tamamlayan DBR1’in hatırlatılması- her ne kadar unutulduğunu düşünmesek de- V12 Speedster modeli ile gerçekleştiriliyor.

Aston Martin yarış otomobilleri mirasını yeniden canlandırarak V12 Speedster DBR1 konfigürasyonundan sadece 88 adet üretecek. Bu koleksiyonu diğerlerinden ayıran özellikler arasında ise en belirleyici olanlardan biri Aston Martin ile özdeşleşen Racing Green renginin kullanılıyor olması. 690 hp güç ve 752 Nm tork üreten 5,2 litrelik çift turbo şarjlı V12’ye sahip modellerin bir başka ayırt ediciliği de sadece limitli edisyonda yer alan elmas kesimli 21 inçlik tek bijonlu jantları. 0-100 kilometre hıza 3,4 saniyede ulaşan modellerin fiyat bilgisi henüz paylaşılmamış olsa da bahsi geçen tasarım, geçmişe atıfta bulunan ve sınırlı edisyon bir Aston Martin modeli olduğundan rakamların bol sıfırlı olacağı kesin.