YENİ VARYANT

  • 104 SHARES

Audi, elektrikli otomobil konseptine eklediği sedan modeli E-Tron GT ile teknik ve tasarımın performans noktalarına değiniyor.

Lüks otomobil üreticilerinin yeni nesil tasarımlarına göz attığımızda, halihazırda varlığını sürdüren serilerden henüz deneyimlemediğimiz modellere varıncaya kadar elektrikli modellerin bir hayli revaçta olduğunu fark ediyoruz. Bu bağlamda, modellerin güncellenen edisyonlarının şarj edilebilir versiyonlarının yanı sıra yeni seriler de aramızda katılıyor. Hal böyle olunca ister istemez farklı marka ve model kıyaslamalarından da kendimizi alıkoyamıyoruz. Otomobil üreticileri tasarım noktalarında kendi perspektiflerini yansıtıyor olsa da, söz konusu elektrikli otomobiller olduğunda – konsept otomobiller bir kenara, minör ya da majör benzerlikler kaçınılmaz oluyor. Geçtiğimiz hafta tanıtılan Audi E-Tron GT’nin ardından ifade etmek istediğimiz noktayı daha iyi anlayacaksınız.

A7 ile aynı uzunluğuna sahip olmasına rağmen daha geniş ve alçak olan E-Tron GT’nin tasarımı aracın aerodinamiğini ve verimliliğini optimize etmek adına şekilleniyor. 8.6 inçlik multimedya ekranının yanı sıra kadran ve diğer göstergeler için 12.3 inçlik ekranı da iç tasarımdaki pozisyonunu alıyor. 0’dan 100 kilometre hıza 3,9 saniyede ulaşan model aynı zamanda 476 beygir gücü ile 630 Nm tork üretiyor. Kaputunun altında 93.4 kWh’lık batarya yer aldığı gibi hızlı şarj başlığı altında %80 doluluk oranına 23 dakikada ulaşıyor.