YENİ JENERASYON

  • 111 SHARES

43 yılın ardından Alman üretici yeniden M modeline göndermeler yapıyor. Ancak beklenildiği üzere yeni Concept XM, teknik ve tasarım açısından günümüz standartlarına uyarlanıyor.

Otomobil üreticilerinin kendileri ile eşleşen seri modellerine birçok örnek verebiliriz. Geçmişten günümüze teknik ve tasarım bakımında gelişim gösteren bu üretim hattı bilhassa dış görünüşlerindeki değişikliklerden dolayı eleştirilere maruz kalabiliyor. Her düşünceye saygı duymakla beraber agresif değişkenliklerin büyük bir meydan okuma olduğunu kabul ediyoruz. Bir diğer taraftan geçmiş zamanda tanıtılan ancak zaman içerisinde yenilenmeyen konseptlerden de bahsedebiliriz. Tıpkı 1978 yılında üretilen ilk model M1 ve uzun bir süredir bu seri ile karşımıza çıkmayan BMW gibi.

43 yıl sonra Alman üretici ikinci M modelini Concept XM ile tanıtıyor. 750 beygir gücünde ve 1000 Nm tork üretebilen elektrikli model aynı zamanda BMW’nin ilerleyen yıllardaki tasarımlar diline gönderme yapıyor. Markaların uzay araçlarını andıran silüetlerine alıştığımızdan da Concept XM’in görünüşü şaşırtmıyor. İç mekanda deri, kadife ve karbon fiber gibi malzemelerin kullanılması belli bir standardın işareti olarak yorumlanabilir. Son olarak sürücü odaklı yeni nesil teknolojinin kullanıldığı modeldeki kavisli ekran, BMW M ID 8 kullanıcı ara yüzü ve yeni iDrive ile M genleri kontrol altında tutuluyor.