TEK GERÇEK 911

  • 64 SHARES

Başka hiçbir 911, Porsche’yi Group 4 GT yarışlarına katılma imkanı kazandıran homologasyon otomobiller olan RS 2.7 Serisi kadar heyecanlandırmıyor.

Yazı Simon De Burton

Sadece Group 4 GT yarışları için 250 adet homologasyon model olarak yapımı planlanan, hakiki 911’in güçlendirilmiş, yenilenmiş, sadeleştirilmiş, ödün vermez versiyonu 911 Carrera RS 2.7 karşınızda. Ama 5 Ekim 1972’de Paris motor fuarında sergilendiğinde öyle çok ilgi çeker ki sonraki ayın sonuna gelmeden hepsi, üretilen 1580 örneğin tamamı satılır: 200 ultra-hafif “Sport” versiyonu; üretiminde çok daha az taviz verilen 1308 “Touring” spesifikasyonu, 55 saf yarış otomobili ve 17 “baz” model gibi…

Yine de en önemli ortak yanları, tekerleklerin cool görünümüydü – 2.7RS ön ve arka spoiler özelliği olan ilk seri üretim otomobildi, renklerle desenler söz konusu olduğunda da Porsche tipik Alman ihtiyatlılığını bir kenara bırakmıştı. Fuchs jantlarının beş teliyle eşleşen mavi, kırmızı ya da yeşil “Carrera” kapı yazısı büyük oranda Grand Prix White ile tamamlandı– ama Dalmatian Blue, Lilac, Blood Orange ve Indian Red gibi çılgın tonlar da mevcut.

Porsche, olayın önemine işaret eden yıl dönümü saatleri çıkaran TAG Heuer ile birlikte bu otomobilin yarım yüzyıllık geçmişini kutlamak için modelin tanıtılmasından tam 50 yıl sonra Paris’in merkezinde 20’den fazla RS 2.7’yle bir buluşma düzenledi. Bunların arasında çok özel bir örnek de vardı ve –sahiplik geçmişi, belgeleme, orijinallik ve kondisyon bakımından– halen varlığını sürdüren en güzel otomobil olabilir pekala. Bu otomobil, Cenevre’de yaşayan klasik otomobil uzmanı (ve saat meraklısı) Simon Kidston’a ait. 1973’ün başında otomobili sıfır satın alan babası, Birleşik Krallık Donanması Kıdemli Yüzbaşısı Home Kidston’dan ona miras kalmış. Hikayenin bundan sonrasını Kidston’dan dinleyelim…

“1972’de bir Porsche satış temsilcisinin bir gün Dorset’teki evimizin kapısını çalıp babama Carrera RS 2.7 diye bir modelin çıkacağını ve bunun en üst düzey 911 olacağını söylemesinin bir sonucu bu. Babam teknolojiyle yakından ilgiliydi ve hep en yeni şeyleri isterdi, bu yüzden satış temsilcisine ‘evet, lütfen’ deyip sunroof, elektrikli camlar, spor koltuklar, sadece yolcu tarafında koltuk başlığı –nedenini hiç bilmediğim– ve ısıtmalı arka cam özelliklerini belirterek otomobili sipariş etmiş. Ayrıca şimdi meşhur olan Carrera şeridinin çıkarılmasını ve otomobilin başka 911’lerde gördüğü mat sarı renk olmasını istemiş. Birkaç ay geçtikten sonra bu fazla parlak, yumurta sarısı otomobil çıkagelmiş – beklediğimiz renk kesinlikle bu değildi. Fiyatı, 1967’de fabrikasından sıfır alınan mevcut 911S’imize karşı kararlaştırılan 2.000 sterlin parça değişim ödeneği düşülüp 7.345,50 sterlin olmuş.

Yazının devamı ve QP arşivinizi tamamlamak için info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.