SOTHEBY’S’DEN GELİŞMELER

  • 38 SHARES

RM Sotheby’s, Kaliforniya’da bu sene 24. edisyonunun gerçekleşeceği Monterey müzayedesi için 1954 Dodge Firearrow II konsept otomobilini öne çıkartıyor.

Neredeyse ikinci evimiz olarak sayabileceğimiz otomobiller bizleri A noktasından B noktasına götürmekle kalmıyor. Farklı bir bakış açısıyla değerlendirdiğimizde aslında birçok günümüzü birlikte geçirdiğimiz otomobillerimiz ile biriktirdiğimiz anılarımızdan da söz edebiliriz. Bir önceki cümlemize ikinci el otomobiller daha da bir anlam katarken, 13-14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan Monterey müzayedesindeki Dodge Firearrow II çıtayı çok daha farklı bir noktaya çıkartıyor.

Özellikle savaş sonrası dönemde konsept otomobiller bir hayli popüler idi. 1938’de Buick tarafından üretilen Buick Y-Job, otomobil endüstrisinin ilk konsept arabasıydı. İlklerin ardından 1954 yılında konsept otomobil segmenti farklı modellerle genişletilmeye başladı. Tıpkı Chrysler’in tasarım şefi Virgil Exner tarafından tasarlanan ve Torino’da Ghia tarafından inşa edilen konsept otomobil serisi Dodge Firearrows gibi. Şimdi ise RM Sotheby’s, 1954 Dodge Firearrow II modelini Monterey müzayedesine çıkarıyor. Tahmini 900.000 ile 1.2 milyon dolar arasındaki fiyatı modelin çekiç fiyatı için 14 Ağustos’u beklememiz gerekiyor.