SINIR ÜSTÜ SEGMENT

  • 69 SHARES

Bugatti’nin yeni üyesi, performans ve teknik altyapılarının yenilendiği ve sadece dokuz tane üretilecek olan Chiron Super Sport.

Spor otomobil kavramının evrilişini, süper kelimesi ile tasarım ve performans bakımından paralel bir evren yaratan modeller üzerinden incelememiz mümkün. Bir diğer taraftan sınırlı sayıda üretilmelerinin de “süper”likleri ile bağlantılı olduğunu hatırlatma gereği duymuyoruz. Her bir tasarımın ilham aldığı ya da temsil ettiği kişi ya da toplulukların var olması yazılı olmayan kurallardan. Otomobil üreticilerinin perspektifinde ise adını yarış pilotu Louis Alexandre Chiron’dan alan Bugatti Chiron’u örnek gösterebiliriz. Halihazırda sınırlı edisyonları ile kendi çizgisini koruyan Chiron familyasına dahil olan Chiron Super Sport, limit sınırını 9’a düşüyor.

Hatırlayacağınız üzere Fransız otomobil üreticisi Chiron Sport’u 2018 yılında tanıtmıştı. Modelin ortasına eklenilen süper kelimesi ise teknik ve tasarım revizelerinin güçlülüğüne işaret ediyor. Öyle ki, Chiron Super Sport, sekiz litrelik dört turbo W16 motor ile 0-200 km/sa hıza sadece 5.8, 0-400 km/sa hıza ise 12.1 saniyede ulaşıyor. Standartlarından 25 cm daha uzun olan model böylece yüksek süratte sürüş performansını idealize ediyor. 2022 yılının ilk çeyreğinde satışa çıkması planlanan Chiron Super Sport modeline Bugatti’nin uygun gördüğü fiyat ise 3.2 milyon euro.