ROTA OLUŞTURULUYOR

  • 244 SHARES

Volvo çevresel problemlere kendi klasmanında çözüm bularak 2030 yılından itibaren sadece elektrikli otomobiller üretecek.

İsveç vizyonerliğini teknik ve tasarım disiplinlerinde işleyen Volvo’yu aile otomobili olarak adlandırmamızın nedenlerinden biri de, 1959’da Nils Bohlin ile üç noktalı emniyet kemerini tasarımlarına eklemesi. Markanın emniyet kemeri patentinden feragat ederek tasarımdan herkesin yararlanabileceğini duyurması şüphesiz milyonlarca insanın hayatını kurtarmıştır. Bir diğer taraftan, Volvo’yu sadece güvenlik sistemleri ile sınırlandıramayız. 1960 ve 1970’lerde çevresel problemlere olan hassasiyetini farklı tasarım ve inovasyonlar ile gösteren marka, 2021’de de bu misyonundan ödün vermiyor.

Markanın ilk full elektrikli modeli XC40 Recharge’ın güncel versiyonuyla bu hafta tanışacağımız gibi Volvo önümüzdeki senelerde atacağı adımları da duyurdu. Öyle ki ilk hedef, 2025 itibarıyla üretilen ve satılan otomobillerin yüzde ellisinin elektrikli olması. Zaman içerisinde dizel ve benzinli otomobillerinin de üretimine son vermeyi planlayan Volvo, 2030 yılından sonra ise sadece elektrikli otomobil üretecek. Bir diğer değişiklik ise markanın satış noktaları ile alakalı. Volvo önümüzdeki birkaç yıl içerisinde sadece online satın alınabilecek elektrikli bir seri yaratmayı düşünüyor. Dijitalleşmeye bu denli alıştığımız bir dönemin ardından çevrimiçi olarak bir otomobil satın almaya da kolayca adapte olur muyuz bilinmez.