PROTOTİP SEGMENTİ

  • 380 SHARES

Bugatti 110 yıllık tarihine saygı duyarak tasarladığı Centodieci modelinden sadece 10 adet üreterek geçmiş ve gelecek nosyonlarını derliyor.

Otomobil üreticileri tarihlerine olan bağlılıklarını klasik modellerinin yanı sıra çağdaş tasarımları ile de kutluyor. Mühendislik ve çizgisel olarak geliştirilen seriler aynı zamanda markaların bir nevi simgesi olan modellere de atıfta bulunarak yenilenme süreçlerini tamamlıyor. Bugatti ise bir önceki cümlemize verebileceğimiz örneklerin başında geliyor. Sınırlı sayıda üretilecek olan Centodieci için EB110, Chiron ve Divo gibi modellerinin performans ve tasarım olarak bir üst derlemesi denilebilir.

Hatırlarsanız 2019 yılında Bugatti, Kaliforniya’da hiper otomobil modeli Centodieci’yi tanıtmıştı. EB110 modelinin tasarım öğelerinin yenilenmiş ve Chiron ve Divo’nun da benzer mühendislik özelliklerine sahip versiyonu olarak tanımlanan Centodieci’nin üretiminin sadece 10 otomobil ile sınırlandırılması bir yana, 8 milyon euroluk satış fiyatıyla da dikkat çekmişti. Geçtiğimiz günlerde modelin ilk prototipi de tanıtıldı. 8.0 litrelik 4 turbolu W16 motoruna sahip model 1.600 beygir gücü üretiyor. Öte yandan 0-100 kilometre saat hızlanmasını 2.4 saniyede tamamlarken maksimum 380 kilometre saat hıza ulaşabiliyor. Her ne kadar Bugatti tarafından hiper otomobilin asfalt ile buluşması için spesifik bir tarih belirlenmemiş olsa da önümüzdeki yıl içerisinde Centodieci’yi yollarda görme olasılığımız bir hayli yüksek.