PORSCHE’NİN ELEKTRİK AKIMI

  • 98 SHARES

Lüks otomotiv sektörünün elektrikli otomobil yarışında Porsche atakta. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Taycan Turbo ve Taycan Turbo S modelleri, Porsche’nin elektrik akımına yaptığı yatırımlardan sadece ilki.

Porsche’nin yönetim kurulu üyesi Michael Steiner yaptığı açıklamada, “elektrik akımıyla çalışan otomobil döneminde, bu döneme yakışacak gerçek bir Porsche sözü vermiştik, bunu yerine getiriyoruz” diyor. Bu açıklamaya sebep olan iki yeni tasarım Porsche Taycan Turbo ve Porsche Taycan Turbo S, lüks otomobil üreticisi tarafından tanıtılıyor. Elektrikli otomobil üretimine yaklaşık olarak 6.6 milyar dolar yatırım yapan Porsche, bu yatırımın hakkını verdiğini, yeni tasarımıyla ispat ediyor.

Güç, performans ve menzil olarak farklılıklar gösteren iki modelden Turbo S, 750 beygir gücüne ulaşabiliyor, 100 kilometre hıza yaklaşık 2.6 saniyede çıkıyor. Otomobillerin bataryaları ise sürüş keyfini artırıyor. Öyle ki, 5 dakikalık bir şarj kapasitesiyle Taycan’ın 99 kilometre yol kat etmesi bekleniyor. Porsche’nin Taycan’ı satın alacak müşterilerine sunduğu bir diğer hizmet ise hızlı şarj özelinde gerçekleşiyor. Porsche Şarj Servisi, olası bir şarj probleminde yola devam etmeniz için size yetişecek ve bu hizmet dünya çapında 200.000 şarj noktasını kapsayacak. 2020’de piyasaya sürülecek olan Taycan Turbo 159.900 dolara, Taycan Turbo S ise 185.000 dolara alıcı bulacak.