NADİR BULUNMAK

  • 58 SHARES

Sadece 200 edisyonla sınırlandırılan 1973 Porsche Carrera RS 2.7 Lightweights modelinin biri RM Sotheby’s’in Monaco müzayedesinde satışa çıkıyor.

Koleksiyoner olmanın başlıca kurallarından biri de nadir olanı keşfetmek ile alakalı. Farklı zaman dilimlerini çeşitli alanlarda domine eden tasarımlara pekala otomobilleri de dahil edebiliriz. Hele ki söz konusu 70’li yıllarda sınırlı sayıda üretilen bir Porsche olduğunda. Bir diğer taraftan yalnızca 200 adet ile üretim bandından çıkan model ise cabası.

Şasi, motor ve şanzıman numaralarıyla eşleşen Carrera RS 2.7 Lightweights’in fabrikaya özel “Light Yellow” boyası ve siyah Carrera grafikleri dış hatlarını, ördek kuyruğu spoiler’ı da arka güvertesini tamamlıyor. 2.7 litrelik 911 S’den alınan 2.4 litrelik altı silindirli motor, 210 beygirgücüne sahip. Hafif gövde panelleri ve indirgenmiş cam ağırlıkları sayesinde standart modelden 75 kilogram kar eden Carrera RS 2.7 Lightweights böylece Touring’deki 975 kg’lık muadili ile karşılaştırıldığında 900 kg’lık çevik bir otomobil olmayı başarıyor. 70’lerden günümüze özenle korunmuş model 14 Mayıs’ta RM Sotheby’s Monaco müzayedesine satışa çıkacak. Önceki referanslara bakılacak olursa 1973 Porsche Carrera RS 2.7 Lightweights’in yaklaşık 1 milyon dolara alıcı bulunması bekleniyor.