METAFORİZMA

  • 70 SHARES

Maserati, 75 yıl aradan sonra ilklerine geri dönüş̧ yaparak yenilikçi tarafını Maserati Gran Turismo ile tazeliyor.

Köklü tarihi olan herhangi bir tasarımın sektör bazında gelişim süreçlerinin de bir yansıması olduğu kabul edilebilir. Öte yandan bu tasarım evrensel statüye ulaşmışsa, dünden bugüne sosyolojik ve teknik anlamda aldığımız yol, daha net bir şekilde ortaya çıkar. Örneğin yaşam tarzı bağlamında dört tekerleğin sunabileceği olanakları düşündüğümüzde, otomobil tasarımları sadece sizi A noktasından B noktasına taşıma işlevi ile sınırlandırılamayacak kadar geniş bir sosyal skalayı kapsıyor. Adım adım değişen ve ilerleyen teknolojinin etkisi de teknik tarafın çarkını çevirmeye devam ediyor. Günümüz otomobil tasarımlarında bir önce cümlelerimizdeki referansların var olduğunu kabul ediyoruz ancak en başında da belirttiğimiz gibi her bir elementin tek bir potada eritildiği bir tarihe sahip olmak bambaşka bir durum.

1939-1945 yılları arası, dünya tarihinde hoş karşılanmayan durumlara tanıklık etmiş olsa da ardından gelen yıllar bu periyodu unutturmak adına gerçekliğe hızlı bir dönüş yaptı. Öyle ki II. Dünya Savaşı yüzünden ara verilmek zorunda kalan ve 1947’de yeniden start alan Geneva Auto Show, otomobil sektörü ve Maserati adına bazı değişiklikleri gözler önüne seriyordu. Tarihteki ilk Gran Turismo’nun tanıtımının yanı sıra, Maserati’nin teknoloji ve tasarımı yeniden icat ettiği yolculuğun başlangıcına işaret ediyordu. Zira marka klasik tanımlamalarının dışına çıkarak Maserati A6 1500’e yaşam tarzı etiketini dahil etmeyi düşündü. Lüks-spor, uzun mesafe- günlük kullanım gibi zıt kutupların ortak noktasını referans almasının sebebi de bu. A6 kodlamasının elbette ki bir anlamı vardı; “A” Alfieri Maserati’yi tanımlarken “6” silindir sayısını ifade ediyor. Ancak belirtmekte fayda var, A6 1500’e her ne kadar 1947’de tanıtılmış olsa da geçmişi 1941’e uzanıyor. 6CM’lerden ilham alınarak sürecini Gran Turismo ile tamamlayan modelin tek Weber 36DCR karbüratörü ile 65 beygir gücü üreten motoru 150 km/s maksimum hıza ulaşabiliyordu. Geneva Auto Show için tasarlanan modelde katlanan farlar, pleksiglas sunroof ve iki taraftan açılabilen veya tamamen çıkarılabilen motor kaputu da ilkler arasındaydı. 1950’ye kadar sadece 58 adet üretilen Maserati A6 1500 Gran Turismo’da 1948’de Pininfarina karoserde değişiklikler yaparak ön çamurluklardaki kabartmalı süsleme çıkartı; kabine iki arka koltuk ekledi ve makyajlı hali tamamlanmış oldu.

Maserati’nin ilk Gran Turismo’sunun etkileri sadece üretim bandındaki yıllarla kısıtlanmadığı gibi markanın şimdiki modellerine de minör ya da majör tesirleri devam ediyor. Genel olarak otomobil üreticilerinin geçmiş modellerden ilham alarak günümüz teknolojileri ile eşlettirdikleri modellere Maserati’nin yeni Gran Turismo ile dahil olması ise oldukça doğal karşılanabilir. Aynı zamanda önümüzdeki yıl görmeye başlayacağımız 2023 Maserati Gran Turismo, markanın 2030’a kadar tamamen elektrikli hale gelme misyonunun sadece bir parçası. Bir diğer tarih ise 2025; marka şu anki ve gelecek tüm modellerinin EV varyantı sunan ilk İtalyan üretici olma hedefinde. Yeniden Gran Turismo’ya dönecek olursak Maserati, adını şimşekten alan Maserati Folgore serisini tamamen İtalya’da geliştirileceğini, tasarlanacağını ve üretileceğini taahhüt etti. Marka her ne kadar performans datalarını şimdilik gizli tutmayı tercih etse de elektrikli Gran Turismo’nun 1200 beygir gücü, 0-100 hızlanmasının 3 saniyenin altında ve 300 kilometre saati aşan azami hız vaat eden üç motorlu bir aktarma organına sahip olacağını doğruladı. Gran Turismo’nun yanı sıra Maserati, Quattroporte, Levante ve Grecale SUV ile yakın gelecekte elektrikli varyantların genişletileceğini de bildiriyor. Son olarak 2023’te tüm modellerin Maserati Folgore çatısı
altında EV modellerden oluşan bir seri yaratacağının da altını çizelim.