MARANELLO’DAN ÇIKAN SON HİPER OTOMOBİL

  • 186 SHARES

Ferrari, F12 Berlinetta’dan sonra markanın yeni varisini Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde tanıttı. 812 Superfast tıpkı daha önceki serideki gibi en güçlü ve en hızlı sıfatlarıyla birlikte geliyor.

Biraz sonra bahsedeceğimiz otomobilin bir önceki versiyonu olan F12 Berlinetta otoriteler tarafından kullanımı oldukça zor bir araç olarak tarif edilmişti. Ferrari tıpkı 812 Superfast için söylediği gibi F12 için de şimdiye kadar üretilmiş en güçlü ve hızlı Ferrari sıfatlarını kullanmıştı. Ancak F12 dizginlenemeyen yapısıyla ancak profesyonel kullanıcıların sınırları zorlayabileceği bir otomobil kimliğindeydi. 812’nin de bu seviyelerde kalıp kalamayacağını ön görmek için ise biraz daha zamana ihtiyacımız var.

Genel olarak F12’nin tasarım kodlarını benimseyen Ferrari’nin yeni hiper otomobili aracın ön tarafında fazla değişikliğe gitmiyor. Otomobilin hızına göre konumlanan flap’ler, kaput üzerindeki hava girişleri, ön farların incelip uzaması ilk bakışta dikkat çeken detaylar. Maranello’daki Ferrari üssünde tasarlanan 812 Superfast de tıpkı önceki nesli gibi bir V12’ye sahip, her şeyden önce aracın eşsiz bir İtalyan otomobilinin sesini vereceğini söyleyebiliriz. 6.3 litrelik V12 789 hp’lik güç ve 718 N.m torque’luk itiş gücü üretebiliyor. Bu veriler de 812 Superfast’in 0-100 limitine 2.9 saniyede ulaşabildiğini ve maksimum süratinin 340 km/h saat olduğunu söylüyor. Bu rakamlar Ferrari’den beklenenler olduğu için bizi şaşırtmıyor, bizi şaşırtan bölüm otomobilin arka kısmı. Uzun zamandır görmediğimiz far yapısı 355 ve 360’dan sonra gelen sıralı stop lambalarının ilk hali. Ki bu detay da 812 Superfast’i tarihi Ferrari’lere yaklaştıran en büyük etmenlerden biri. Aracın genel olarak akışkan tasarımı da bunu destekleyen ikinci unsur. Gerek iç bölümde gerekse de dış dizayn öğelerinde F12 Berlinetta’dan esinle çizilen bölümler mevcut.