KUTLAMA NİTELİĞİNDE

  • 286 SHARES

Sınırlı edisyonu ile E-type 60 Collection, ilk kez 1961 yılında tanıtılan E-Type’ın güncellenen coupe ve cabriolet modellerinden oluşuyor.

Geçmiş yıllar ile modern çağı karşılaştırdığımızda,  otomobiller teknik ve tasarım alanlarında radikal değişimlere tabi tutuluyor ve halihazırda bu gelişim bir devinim içerisinde kendini yeniliyor. Markaların spesifik modellerinin yarım yüz yılı aşkın tarihçelerine baktığımızda ise bu gelişimi daha net bir şekilde gözlemliyoruz. Gelişen motor güçleri, 0-100 kilometre saatte hızlanan ibreler, önümüzdeki 5 ile 10 sene içerisinde sektörde hakimiyeti eline alması beklenen hybrid kullanımı ve sıralayabileceğimiz birçok teknik. Aynı aksiyona değişen teknoloji ve tasarım perspektifi ile baktığımızda ise tıpkı Jaguar E-Type’taki gibi bagaj kapaklarının yukarıdan aşağıya değil de sağdan sola açıldığını bile görebiliyoruz.

İlk kez 1961 yılında Geneva Motor Show’da tanıtılan E-Type henüz internetin esamesi okunmadığı o dönemde, tüm zamanların en iyi otomobilleri listesindeydi. Teoride modeli, klasik otomobil başlığında değerlendirdiğimizde halen sıralamanın üst basamaklarında konumlandırabiliriz. Jaguar ise bizlerin aksine E-Type’in aramızda katılışını pratikte de kutlayarak modelin 60. yılına özel bir seri çıkarıyor: E-Type 60 Collection. Sınırlı sayıda üretilen coupe ve cabriolet modelleri; 3,8 litrelik sıralı altı silindirli XK motorla birlikte çalışan, özel olarak geliştirilmiş beş vitesli düz şanzımana sahip. Eminiz ki, 1961 yılının en iyileri arasında olan bir otomobili 60 sene sonra kullanmak nostalji sınırlarını zorlamanın bir adım ötesidir.