JAMES BOND’UN RAPIDE E’Sİ

  • 75 SHARES

Geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobil segmentine giriş yaptığını Rapide E modeliyle duyuran Aston Martin, klasik çizgisinden ödün vermeden teknolojiye ayak uydurmanın formülünü bulmuş gibi görünüyor.

Otomotiv endüstrisinin geleceği olan elektrikli modeller markaların kıyasıya rekabet ettikleri alanların başında geliyor. Çeşitli skandallardan sonra- ki Volkswagen karbon emisyonu skandalı belki de elektrikli otomobillerin önünü açan iyi (!) skandallardan biri- elektrikli modellere olan ilgi gitgide artmaya başladı. Lüks spor otomobil segmentinde Porsche, Tesla, BMW yeni modellerini tanıttıktan sonra bu trende Aston Martin de dahil oldu.

4 yıllık geçiş sürecini tamamlayan Aston Martin, Rapide E’yi resmi olarak Shanghai Motor Show’da tanıttı. İlk olarak sadece 155 tane üretilecek olan model, 3 saatte tamamen şarj edildiğinde tek seferde 350 km’den fazla yol kat edebilme özelliğine sahip. Klasik Rapide E’nin 6 litrelik V12 motoru yerine 65 kWh pil sistemine sahip olmasıyla saatte 250 km hıza erişebiliyor. Sıfırdan 100 km’ye 4 saniyeden az bir sürede çıkabilen model, bu alanda standartların üzerinde bir performans sergiliyor. Direksiyon arkasında bulunan 20 cmlik dijital bir gösterge paneli bulunuyor. Rapide E, kısa sürede elektrikli otomobil segmentinde belirleyici bir rol üstleneceğe benziyor.