İTALYAN İŞİ DİNAMO

  • 59 SHARES

Lamborghini full elektrikli otomobili için 2025 yılından sonrasını işaret ederken yakın bir gelecekte bu konsepti Huracan, Urus ve sınırlı edisyondaki Sian modellerine uygulamaya hazırlanıyor.

Sürdürülebilirlik kelimesine bağışıklık kazandığımız bu günlerde aklınıza gelebilecek her bir marka bu başlığı kendi stil ve vizyonunun doğrultusunda tasarımlarıyla eşleştiriyor. Öyle ki çevre sorunlarının arşa çıktığı günümüz planetinde aslına bakarsanız bu adımlar bir tercihten çok zorunluluk haline gelmiş durumda. Yeniden marka ve tasarım özelinde sürdürülebilirliği irdelediğimizde otomobil üreticilerinin son on yıldır – burada gelişen teknolojinin de altını çizmeli- elektrikli tasarımlara ayrı bir ilgi gösterdiğini görüyoruz. Farklı otomobil klasmanlarında görmeye alışık olduğumuz bu tema söz konusu hız bağlantıları olunca az da olsa kullanıcılarda ikilem yaratıyor olabilir. Modellerin kendilerine has motor seslerinin sessize alındığı ya da yapay bir frekans ile eski normal motor efektlerinin sağlanmaya çalışılması sürücü ve marka açısından tartışmaya açık bir konu. Peki, hibrit ve hız ivmesinde full elektrikli Lamborghini’yi nasıl yorumlamalıyız?

İtalyan üretici 2025 yılından sonra tamamen elektrikli ilk modelini lansa edeceğini duyurdu. Markanın hibrit konusunda attığı bu geç sayılabilecek adımının nedeni ise; modellerdeki V8 ve V12 motorlarının çıkardığı yüksek sesin yeni versiyonlarda nasıl karşılanacağı sorunsalı. Bir diğer deyişle mevcut sadık kitlesini göz önüne alarak elektrikli otomobil konseptine geç atılan Lamborghini, sektörün yükselen ivmesine daha fazla uzak kalmadı. Zira hatırlayacağınız üzere Ferrari ilk elektrikli modelini 2025 yılına kadar çıkacağını duyurmuştu ve Aston Martin de elektrikli süper otomobilleri üzerinde deneyler yapmaya devam ediyor. Önümüzdeki üç sene içerisinde Huracan, Urus ve sınırlı edisyondaki Sian’ın hibrit varyasyonlarını da sunacak olan markanın 2025 yılındaki tamamen elektrikli modelinin motor tınıları şimdiden merak konusu.