GÜNCELLENEN EDİSYON

  • 267 SHARES

Porsche Taycan Turbo S, Taycan Turbo ve Taycan 4S serisinin yeni üyesi, arkadan çekişli ilk elektrikli Porsche unvanına sahip.

Otomobil üreticilerinin son zamanlarda odaklandığı trendlerden biri olan elektrikli tasarımlar, markalar nezdinde ekolojik dengeye saygı göstermenin somut hali olarak nitelendirilebilir. Bir diğer taraftan ise özellikle marka ile bağdaştırılmış klasik modellerin bu konsepte nasıl adapte edileceği de merak konusu idi. Öyle ki bunun en güncel SUV örneklerinden birini Hummer’in yeni nesil elektrikli aksamıyla deneyimlemiştik. Söz konusu hız kadranlarındaki ibreler olduğunda da Alman üretici Porsche’nin Taycan serisini es geçmemeli.

Hatırlayacağınız gibi Taycan ile tanıştığımız zaman aklımıza gelen ilk soru Porsche’nin alışılmış motor sesinin, elektrikli otomobilinden nasıl çıkacağı idi. Kullanıcıları iki ayrı gruba ayıran bu düşünce konuşulurken, Porsche Taycan serisinin yeni üyesini de tanıttı. Otomobil tarihinin en zorlayıcı yıllarından biri olarak kabul edilen 2020’de, 20.000’den fazla satışı ile sıçrama yapan Taycan serisinin yeni model kutlamaları başladı bile. Elektrikli ve arkadan çekişli ilk Porsche tasarımı ile Taycan’ların sayısı dörde çıkıyor. Çift motor gücü ile diğer üyelerin biraz daha gerisinde kalıyor olsa da ağırlık olarak serinin en hafif modellerinin başında geliyor. Bu durum, doğal olarak tasarımın hız konusunda daha mı etkili olacağı sorusunu akıllara getiriyor.