GERRY JUDAH’IN HEYKEL ANLAYIŞI

  • 97 SHARES

Gökyüzüne uzanan tasarımlarını otomobil ve uçaklarla tamamlamayı seven Gerry Judah, yine göz hizamızın çok üstünde bir heykelle karşımıza çıkıyor. Judah, Goodwood Festival of Speed’te Aston Martin DBR1 otomobilini 31 metre yüksekliğindeki basit ve yalın bir yuvarlağın üzerinde görmemize olanak sağlıyor.

1993 yılından bu yana her sene West Sussex’te düzenlenen Goodwood Festival of Speed tutkunlarının merakla beklediği etkinliklerden biri. Vintage ve günümüz yarış otomobillerine sahip geniş skalasının yanında motosikletlerin de bir parçası olduğu festival için bir nevi araçların tırmanma yarışı diyebiliriz. Bunların yanında, markaların daha önce görülmemiş modelleri de- ki Bentley Flying Spur ve McLaren GT verebileceğimiz bazı örnekler arasında, gün yüzüne çıkıyor. Söz konusu Goodwood’taki otomobil ile bağdaşık olan tasarım algısı olunca aklımıza tek bir isim geliyor o da: Gerry Jurdah.

İlk kez 1999 yılında Audi Union Type C ve Audi Avus Quattro modellerini adeta gökyüzünde yarışıyormuş gibi heykelleştiren Jurdah daha sonra Mercedes-Benz ve Rolls-Royce gibi markalarla da iş birliği içerisine girmişti. Ayrıca sanatçı, geçtiğimiz sene Porsche’nin ilk otomobil üretiminden bu zamana kadar geçen 70 yıl kutlaması adına markanın 6 farklı modeli, 52 metre yüksekliğindeki kutup yıldızını anımsatan heykeli ile festivalin bir parçası olmuştu. Gerry Jurdah bu sene ise karşımıza 50’li yılların en iyi yarış otomobilleri arasında olan Aston Martin DBR1 ile çıkıyor.  2018 yılında 17.5 milyon pound karşılığında satılan otomobil aynı zamanda şimdiye kadar satılan en pahalı İngiliz yapımı otomobil olma özelliğine de sahip. Judah bu seneki Goodwood Festivali için basit ve yalın tasarım arasındaki dengeyi bulma hedefine ulaşmış gibi duruyor.