GERİ SAYIM BAŞLIYOR

  • 62 SHARES

Limitli edisyonu ile Bugatti Chiron serisinin son 40 modeli için üretim bandı işlemeye devam ediyor. Aklımızda ise tek bir soru var: Kalan 40 Chiron, Bugatti’nin son içten yanmalı modeli mi?

2016 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Chiron, markanın Veyron modelinin yerine tanıtıldı diyebiliriz. 1.479 beygir gücündeki 8.0 litrelik W-16 motoru ile 0’dan 100 kilometre hıza 2.5 saniyede çıkan modelin üretimi 500 adetli sınırlandırıldı. Chiron’un popülaritesinin artmasının sebebi sadece teknik ve motor gücünde değil. 18,7 milyon dolarlık La Voiture Noire gibi özel sürümler ve bir defaya mahsus olmak üzere çeşitli varyantlar da- ki burada Sport, Pur Sport ve Super Sport’dan bahsediyoruz- modeli dikkat çekici kılan unsurlardan.

2017 yılında ilk kez alıcıları ile buluşan model bir sonraki sene 100. otomobilini de kullanıcısına ulaştırmıştı. 2021 yılında 300. Chiron üretim bandından indirilirken pandemi ile birlikte üretimin yavaşladığını kabul edebiliriz ancak siparişlerin kesintiye uğramadığı kesin. Tabii ki, bir Chiron’un sipariş edilmesi, inşa edilmesi ve teslim edilmesi arasında bir bekleme süresi var ancak 300’üncü örneğin teslim edilmesinin ardından geçen altı ayda geriye sadece 40 tane Chiron’un kaldığı söyleniyor. Bir diğer taraftan bu senenin başında Rimac ile iş birliği içerisinde giren Bugatti elektrikli otomobiller hakkında da görüşlerini bildirmişti. Kim bilir belki de geriye kalan son 40 Chiron, markanın son içten yanmalı modelleridir?