GEÇMİŞ, ŞİMDİ VE GELECEK

  • 109 SHARES

1960’lı yıllarda Bruce McLaren tarafından tasarlanan McLaren Elva, günümüzün bespoke algısına paralel olarak bir dizi özelliklerle yenileniyor.

Otomobil üreticilerinin geçmiş zamanlardaki modellerini günümüz trendlerine adapte ediyor oluşu alışagelmiş bir durum. Halihazırda belli bir seviyede olduğu halde modellerinin farklı konseptlerini sınırlı edisyonlar ile duyuran markaları çeşitlendirebiliriz. Teknolojinin devinim halinde kendini yenilediği ve buna bağlı olarak tasarım bazında neredeyse limitlerin kaldırıldığı günümüzde, yeni tanıtılan modeller de farklılık yaratıyor. Ancak 1960’lı yıllarda Bruce McLaren tarafından tasarlanan bespoke McLaren Elva’nın dahil olduğu segment çağdaş vintage konseptine farklı bir bakış açısı getiriyor demekte bir sakınca görmüyoruz.

McLaren Elva, 4.0 litrelik çift turbo şarjlı V8 motora sahip ve 0-100 km/s hızlanmasına 3 saniyenin altında çıkıyor. Ayrıca McLaren çeşitli yüzeyler için – iç deriler, dış boya renkleri ve ince çizgili jantlar gibi- bir dizi kişiselleştirme seçeneği de sunuyor. 1.690.000 dolardan başlayan fiyat etiketi ile sadece 149 adet üretilecek olan McLaren Elva’nın özel üretim karbon fiber şasiye sahip olduğunu da belirtelim.