GARMISCH’İN GÜNÜMÜZ ÇİZGİSİ

  • 93 SHARES

1970 yılında Cenevre otomobil fuarında lanse edilen Garmisch, BMW’nin tarihinde adını yazdırmış modeller arasında değildi. Ta ki İtalyan tasarım stüdyosu Bertone, Garmisch’i yeniden tasarlayana kadar.

Klasik otomobillerin yanı sıra son trend konsept modellerin de sergilendiği Como Gölü’nün kenarında gerçekleşen Concorso d’Eleganza Villa d’Este, geçtiğimiz ayın dikkat çekici etkinliklerinden biriydi. BMW en son konsept otomobilini bu açık hava sergisinde tanıttı. Garmisch ise self driving özelliği olan, akıllı kumaş teknolojisi ile tasarlanmış elektrikli bir otomobil değil. Aksine, 1970 yılında ilk kez Cenevre otomobil fuarında sergilenen ve adını 70’li yıllarda Almanya’da popüler kayak merkezlerinden biri olan Garmisch’ten alan bir model.

Otomobili günümüzde özgün kılan özelliği ise seri üretime tabi tutulmamış olması. Garmisch, 70’li yıllarda çizilen üstün körü eskizleri ve eski fotoğrafları baz alınarak İtalyan menşeli tasarım firması Bertone tarafından yeniden hayata geçirilmekte. Tabii, modelin ilk tasarımcısı Marcello Gandini’den yardım alarak. O yıllarda Garmisch ile başarı hikayesi yazamayan BMW, modeli yeniden ve bu sefer sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirmek istiyor. Gençlik yıllarında Garmisch’in başarısını göremeyen Marcello Gandini, 80 yaşında bu duyguyu tadabilecek mi merak konusu.