FÜTÜRİST PERSPEKTİF

  • 77 SHARES

Audi Skyphere konsept modeli ile geleceğin otomobillerinin tasarım ve teknik altyapıları hakkında şimdiden bir çizgi belirliyor.

Otomobil üreticilerinin geleceğe yönelik konsept tasarımları bir süredir gündemimizde. Teknoloji ile birlikte devinim halinde kendini yenileyen bu segment, yeni modellerle de kendini geliştirmeye devam ediyor. Geleceğin otomobilleri olarak lanse edilen bu listeye son olarak Audi’nin elektrikli ve otonom sürüşüne sahip konsept modeli Skyphere dahil oldu. Fütürist olarak değerlendirebileceğimiz Skyphere aynı zamanda 1930’ların tasarımlarından da ilham alıyor.

Audi’nin elektrikli otomobil nosyonuna yöneleceğinin ipuçlarını barındıran model, 632 PS güç 750 Nm tork performansı ile tasarımını tamamlıyor. Arkadan itişli Skyphere, 0-100 km/s hızlanmasına 4 saniyede ulaştığı gibi 80 kWh kapasiteli ünitesi ile 500 kilometreye kadar menzil kat edebiliyor. Otonom sürüş modu ile kontrolü eline alan Skyphere’in iç tasarımında ise farklı tasarım diline sahip dijital panellerin ön planda olduğunu söylemek mümkün. Elektrikle çalışan roadster’ı 4,94 metre uzunluğunda bir e-roadster’a dönüştürbilen bir spor modu da bulunuyor. Serinin sonraki iki konsepti olan GrandSphere ve UrbanSphere’in, sırasıyla 2021 ve 2022’de tanıtılacağını da hatırlatalım.