E TYPE’IN GERİ DÖNÜŞÜ

  • 123 SHARES

Dünyanın en güzel otomobili olarak nitelenen Jaguar E-Type, güzellik kavramını yüksek teknolojiyle birleştirerek yeniden huzurunuza çıkmaya hazırlanıyor.

19 Mayıs 2018 tarihinde, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yeni üyesi Meghan Markle, Prens Harry ile birlikte katılacakları özel davete doğru yol alırken, vakti zamanında Enzo Ferrari’nin ‘Dünyanın en güzel otomobili’ diyerek övmekten çekinmediği Jaguar E-Type onlara eşlik ediyordu. 1968 yılında üretilen Roadster modeli üzerinde gerçekleştirilen projeyle tamamen elektrikli bir modele çevrilen ve Jaguar E-Type Zero adını alan tasarım, yenilenen özellikleriyle tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Karbon salınımı yapmayan bu modelde 225 beygir güç üreten bir elektrik motoru başrolde, tek seferde 270 kilometrelik bir menzil vadediliyor, 0’dan 100km’lik hıza ulaşma süresi 5.5 saniye olarak belirleniyor. LED teknolojisinden faydalanan aydınlatmalar tasarımdaki ufak değişiklerden biri, tabii bu klasik tasarımda göze çarpan tek sıra dışı detay, aracın merkezine yerleştirilen dijital ekran oluyor.

Bu özellikler doğrultusunda ve Kraliyet Ailesi’nin çıktığı kısa yolculuktan sonra, Monterey Otomobil Haftası’nda sergilenen Jaguar E-Type Zero, tahmin edildiğinden çok daha fazla ilgi görüyor. Bu ilgiyi gören ve artıran ise Jaguar’ın kendisi oluyor, zira yapılan açıklamaya göre E-Type Zero, üretim bandına çıkartılıyor. Reborn projesi kapsamında hali hazırda satışa sunulan klasiklere ek olarak, elektrikli modelin de 2020 itibarıyla satışa sunulacağı haberi marka tarafından bildiriliyor. Henüz fiyat aralığı bilinmeyen bu model için, koleksiyonerlere ve modern klasikleri şehir hayatına adapte etmek isteyenlere için beklemede kalmalarını öneriyoruz.