ERKEN JÜBİLE

  • 104 SHARES

Daha önceki jenerasyonlarında da tasarım ve performans ikilisini Le Mans göndermelerinde bir araya getiren Ford, limitli edisyonuyla GT’nin son versiyonunda aynı ilkeleri benimsiyor.

Yazı Efe Uygur

Ford’un motor sporları tarihini yaratan ve 60 yılı aşan geçmişiyle gerek marka gerekse otomobil tarihinde farklı konumlanan Ford GT, yaklaşık 5 yıl önce ikinci nesliyle tekrar çıkmıştı. 2017’de tanıtılan otomobilin safkan yarışçı statüsünün korunarak günümüz teknolojisiyle birleştiği bu seri, tıpkı önceki jenerasyonu gibi ‘diğer’ otomobillerden son derece farklı duruşuyla başarılı bir grafik çizmeyi başardı. Ancak ne var ki bu seri için de tünelin sonu göründü ve Ford, 2016 Le Mans GTE (Grand Touring Endurance) zaferi kazanarak başarılı bir ivmeye sahip bu seriyi bir anlamda onurlandırarak banttan kaldırmaya karar verdi. GT’nin yol versiyonu için son olacak bu otomobil, limitli bir üretim planı doğrultusunda Ford GT LM adıyla karşımıza çıktı.

Ford GT’nin yeniden gündeme gelmesini, bir anlamda sonunu da sembolü olan bu özel versiyon, tahmin edebileceğiniz gibi Le Mans’da yarışmak için inşa edildiğini temsil eden bir isimle karşımıza çıktı. Tümü ‘liquid silver” renginde olacak otomobil, 2016’da zafer kazanan otomobilin tasarımından ilham alan kırmızı veya mavi karbon fiber şeritlerle eşleştirilecek. Elbette ki en az otomobilin etkileyici tasarım detayları kadar merak edilen konu -belki de daha fazla- Ford GT LM’in motor kaputunun altında sundukları olacak. Otomobil gücünü toplamda 660 beygir güç ve 745 Nm tork üreten 3.5 litrelik turbo şarjlı EcoBoost V6’dan alacak. Motorun ürettiği gücün sinyallerini ise uçlarında siklonik bir tasarıma sahip 3D baskılı titanyum egzoz çıkışlarıyla verecek. GT LM’in sahip olduğu bu güç dalgası, yere aktarılmadan önce yedi ileri otomatik şanzımandan geçecek. Tüm bunlar otomobilin saatte yaklaşık 345 kilometre hıza ulaşabilmesi demek oluyor ki bu bir anlamda arkasında bıraktıkları için hafif bir rüzgar anlamına da geliyor.

bir diğer unsur ise otomobilin iç mekanında tercih edilen renkler. Spesifik olarak kırmızı ve mavinin tercihi ise yarışa özel Ford GT’lerde görülen renklere ithafen seçildi. Bu sportif dokunuş yalnızca sürücü koltuğunda yer alacak ve yolcu koltuğu koyu renkte alcantarayla kaplı olacak. Ayrıca Ford, dış karbon fiber kısımlarda otomobilin sportif hissini daha da artıracak kırmızı veya mavi bir renk tonu seçilebilmesine olanak tanıyacak. Tüm bunlarla birlikte kabinde yer alacak olan LM rozetleri ile farklı stilleri bir araya getirerek bir süper otomobilde seyahat etmenin canlandırıcı hissini ve tasarım zenginliğini aynı anda sunabilecek.

Ford GT LM her ne kadar cezbedici özellikleri keyifle sıralanabilecek bir otomobil olsa da bir efsaneye veda anlamına gelmesiyle bir burukluğa da sahip oluyor. Yarış pistlerinin bilinen otomobili, tıpkı ilk nesli gibi özel yerini koruyacak ve koleksiyonerlerin, garajlarında yer alması hayalini kurduğu otomobillerden biri olmayı bu versiyonuyla da sürdürecek.