EN KONFORLU F1 ARACINA HAZIR MISINIZ?

  • 100 SHARES

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda lansmanı yapılan Mercedes-Benz AMG Project One, F1 araçlarının performansını ve grand tourer’ların konforunu vadediyor.

Ferrari’nin 355’ini hatırlarsınız; Schumacher takım için yeni yeni başarılar elde etmeye başlarken Pininfarina’nın tasarımı F1 otomobillerinin teknolojisini halka açık yollarda sunacağını vadediyordu. F1’in yol otomobillerine entegrasyonu bu şekilde başlamıştı, en azından güçlü bir şekilde dile getirilmişti. Yıllar geçtikçe başta Ferrari ve Mercedes olmak üzere takımlar seri üretim araçları için yarış pistlerinde elde ettikleri teknolojileri uygulamaya başladı. Bu ilk başta yüksek hızlar ile kendini göstermeye başlasa da F1’de tasarruf kelimesinin sıkça dile getirilmesiyle yerini verimliliğe bıraktı. Şimdilerde en küçük hacimli motorlardan en yüksek verimi elde etmek önemli hale geldi ve Mercedes-Benz bu alanda öncü bir üretici oldu.

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda da buna dair yeni bir atılım yaşandı, otomobil meraklıları 1997 yılını ve W297’yi hatırlar. Tarifi imkansız çekicilikteki CLK GTR’ı hafızlarımızdan silemeyiz, Mercedes’in çok da etkin olmadığı yıllarda otomobil tek başına, üstelik 35 adetle limitli olması ve sadece 3 yıl üretilmesine rağmen altın bir tarih yazdı. Almanya’da tanıtılan AMG Project One’ı görünce aklıma ilk olarak CLK GTR geldi, zaten öyle olması gerekiyordu. Aynı egzotik tasarım fakat sınırsız bir teknoloji farkı. AMG Project One’da markanın F1’de kullandığı motorun modifiye edilmiş hali tercih edilmiş. 1.6 litrelik motor tek başına 748 hp güç üretebiliyor ve 4 elektrikli motorun desteğini alınca bu değeri 1.020 hp’ye taşıyor. Şanzıman sistemi de aynı şekilde F1 teknolojisini taşıyor, manual sistemin otomatikleştirilmiş bir versiyonu. Dört tekerlekten çekiş sistemini benimseyen otomobilin gövdesi karbon fiber yapıda ve bu da AMG Project One’ın yaklaşık 1.300 kg olmasını sağlıyor. Yalnız kullanıcılar olarak bir avantajınız var, bir F1 otomobili sürecek olsanız dahi Lewis Hamilton’dan daha rahat olacağınız kesin. Mercedes buradaki en büyük amaçlarından birinin araç içerisindeki konforu sağlamak olduğunu söylüyor.