ELEKTRİKLİ SUV DEVRİ

  • 104 SHARES

Gün geçmiyor ki yeni bir araba markası elektrik teknolojisine adapte olmasın. Bu konu başlığı altında Mercedes’in yeni önermesi ise bir SUV modelinden yana. Yeni EQC’yi analiz etmenin tam zamanı.

Geçtiğimiz hafta Stockholm’de tanıtılan model, markanın CEO’su Dieter Zetche’nin de deyimi ile: “Marka için yeni bir çağın başlangıcı.”. Doğruluk payı Mercedes’in elektrifikasyon teknolojisine EQC ile tümüyle adapte olmasından kaynaklanıyor. Model 402 beygir güç 700 Nm. tork üreten çift elektrikli bir motor ile çalışmakta. Şarj etme prosesi de Mercedes’ten beklenileceği ölçüde bir hıza sahip. 45 dakikada %80’lik bir şarj dolumu gerçekleştiren bataryası tam doluluk oranında ise 450 kilometre menzile kadar çıkabilmekte. Tahmin edebileceğiniz üzere modelin şarj yuvası dünya çapındaki tüm hızlı şarj istasyonları ile uyumlu bir teknolojiye sahip.

Model 3 yıllık bir çalışmanın ürünü. 0’dan 100 kilometreye 5.1 saniyede ulaşabilen EQC, elektrikli bir model için tahminlerin ötesinde bir sürüş sunuyor. Markaya ait klasik tasarım çizgilerinin sürdürülmesi ile tanıdık bir yüze sahip OTOMOBİL, farklı donanım paketleriyle kişiselleştirilebilmekte. 500 litrelik bagaj hacmiyle bir SUV modelden beklenilen ferahlığa sahip EQC’nin üretimi ise 2019 yılında Almanya ve Çin’de gerçekleştirilecek.