DE TOMASO’NUN GERİ DÖNÜŞÜ

  • 16 SHARES

Goodwood Festival of Speed, salt adrenalin peşinde koşmanın ötesinde, lüks otomobil üreticilerinin gövde gösterine ev sahipliği yapıyor. Piste çıkan ve tanıtılan yeni modeller arasında Alejandro De Tomaso’nun mirasını yaşatacak olan bir süper otomobil de yer alıyor.

Goodwood malikanesi, yıllardır farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Burası, 300 yılı aşkın süredir Richmond Dükü ve ailesi için bir yuva halini almışken, aynı zamanda hız tutkunları için Goodwood Festival of Speed’in vazgeçilmez durağı olarak biliniyor. Festival, bu sene 4-7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti.

Adından mütevellit, her ne kadar festival insan vücudunun ihtiyaç duyduğu adrenalini pompalamak için kurgulanmış olsa da, burası aynı zamanda yakın süre içerisinde satışa sunulacak süper otomobillerin de görücüye çıktığı bir platform niteliğinde. Burada tanıtılan ve dikkatleri üzerine toplayan modellerden birisi, bundan yaklaşık 60 yıl önce Alejandro De Tomaso tarafından kurulan De Tomaso’nun yeni P72 modeli. Her ne kadar De Tomaso’nun en bilindik modeli De Tomaso Pantera olsa da, yeni P72 bu güçlü tasarımı es geçerek ilham kaynağını bir diğer eski model olan P70’ten alıyor. 70’li yılların estetik algısını, modernize ederek mühendislik harikasına çevirmeyi başaran tasarımcı Jowyn Wong, P72 ile sıra dışı bir tasarım yaratmayı başarıyor.

Tahmin edeceğiniz üzere P72’de sadece 72 adet üretilecek ve bu süper otomobil yaklaşık 750.000 euro’luk bir fiyat etiketine sahip olacak. 2004 yılında markanın kurucusu De Tomaso’nun vefatından sonra atılan bu adımın, lüks otomobil üreticisini yeniden canlandıracak bir hareket olarak görülüyor.