BOND DERLEMESİ

  • 53 SHARES

Aston Martin ile EON Productions’ın sınırlı edisyondaki DB5 Goldfinger modelinin ardında gizlenen tasarım notları neler?

James Bond denilince aklınızda birçok nesnenin ya da ismin canlanması mümkün. 1962 yapımı Sean Connery’li Dr. No’dan bir kokteylin karıştırılacağına mı yoksa çalkanacağına mı karar veren birçok element Bond serisinde yerini alıyor. Son olarak pandemi nedeni gösterime sürekli ertelenen ve Daniel Craig’in son kez Bond unvanına erişeceği No Time To Die’in ardından bir sonraki Bond kim olur bilinmez ama filmlerde görmeye alışık olduğumuz Aston Martin modellerinin yerini bir süre daha koruyacağına eminiz.

İkili arasındaki iş birliğini kutlamak adına elli senenin ardından ilk kez tasarlanan Aston Martin DB5 Goldfinger tamamlandı. EON Productions iş birliğinde gerçekleşen tasarım için toplam 4.500 saatlik bir çalışamadan söz ediyoruz. Bir de sadece 25 tane üretilen modelin her birinin 2.75 milyon sterlin fiyat etiketine sahip olması, sıraladığımız birçok noktanın ortak paydası olarak düşünülebilir. Koleksiyonun 25 adet ile sınırlandırılmasının ardında ise 25 James Bond filmi yatıyor. Kaputunun altındaki 4.0 litre hacimli ve 290 beygir gücüne sahip motoru ile eski usül tasarımlara değinen model, ahşap bir direksiyon ile tamamlanıyor.