BENTLEY’NİN YENİ OYUN SAHASI

  • 204 SHARES

İngiliz üretici lüks algısından ödün vermeden elektrikle çalışan konsept bir modelin lansmanını Cenevre’de yaptı. Seri üretime geçişte modelin kablosuz şarj edilebilmesi ve Milan ile Monaco arasını rahatlıkla kat etmesi planlanıyor.

Elektrikli otomobillerin yakın bir geleceğe hükmedeceğini hemen hepimiz biliyoruz, bilmediğimiz, daha doğrusu yeni öğrendiğimiz durum ise Bentley gibi lüks bir üreticinin elektrikli otomobillerin üzerindeki algıyı değiştirdiği. Bentley alternatif yakıtlı araçların arasına yeni bir konsept yerleştirdi, EXP 12 Speed 6e alıştığımız fütüristik araçlar içerisinde günümüz tasarım anlayışına en yakın olanı, üstelik ilerici rakiplerinin çok önünde bir çizgiye sahip. Kendisini ‘Lüks Elektrikli Spor Otomobil’ olarak tanıtan yeni Bentley’nin coupe versiyonuyla daha önce başka bir konsept sayesinde tanışmıştık, ancak cabriolet kasayı Cenevre Otomobil Fuarı’nda gördük. Yeni EXP 12 Speed 6e’nin farkı daha önce denenmemiş bir güç aktarım sistemine sahip olması. Hızlı şarj ve elektrikli araçlarda test ettiğimiz yüksek tork gibi özelliklerle Bentley benzinli araçlardan geri kalmıyor. Yüksek torkun getirisiyle sürücüye alışılmışın dışında bir hızlanma deneyimi yaşatan EXP 12 Speed 6e bataryalarının depolama hacmiyle de grand-tour aracı olabilecek pozisyonda, tek şarjla Milan-Monaco arasını kat edebilecek donanımı mevcut.

Çağdaş mimari ve havacılık sektöründen etkilenerek tasarlanan Bentley’nin (ki bunu otomobilin direksiyon simidinden de kolayca anlayabilirsiniz) akışkan tasarımı markanın geçmiş modellerinden de görmeye alıştığımız detaylar arasında. Stop lambalarının minimal tasarımı ve aracın arkasındaki uzayıp giden görünüm hissi hız olgusunu aşılayacak yapıda. Ön ızgaradan görülebilecek şekilde dizayn edilen led 6 logosu da aracın elektrikli bir otomobil olduğunu basit bir yoldan belirtiyor. İç tasarımda ise her özelliğe kolayca ulaşabilmenizi sağlayan OLED teknolojili kontrol ünitesi teknolojik gelişmişliğe referans verirken ahşap ve bakır detaylar ise Bentley’nin yıllardır sürdürdüğü el işçiliğindeki mükemmeliyetçiliği bir kez daha gözler önüne seriyor. Lüksün katmanlarından biri olan hizmet ise EXP 12 Speed 6e’de karşımıza konsiyerj hizmetiyle çıkıyor; sesli komut sistemi sayesinde navigasyon üzerindeki konumunuza göre araç size uygun otel ve restoran alternatiflerini seçerek adınıza rezervasyon yapabiliyor. Ancak kendisi dikiz aynalarından da anlayabileceğiniz üzere henüz bir konsept, tabii bu EXP 12 Speed 6e’yi kısa süre sonra yollarda göreceğimiz gerçeğini değiştirmiyor.

b01w

b02w

b03w