ALTERNATİF SUNAN SEÇKİ

  • 29 SHARES

Audi, Q4 e-tron ve Q4 Sportback e-tron modelleri ile elektrikli otomobil segmentindeki tasarım ve performans konumunu idealize ediyor.

Elektrikli otomobil konseptinin gelişmekte olduğu son dönemde neredeyse aklınıza gelebilecek her marka bu konudaki teknik ve tasarım becerilerini geliştirmeye devam ediyor. Öyle ki, bu zamana kadar sadece hız ibrelerini baz alarak konuştuğumuz markalar – ki burada Lamborghini’den bahsediyoruz- bir yandan da konsept elektrikli otomobilleri ile karşımıza çıkıyor. Farklı sürüş segmentlerine hitap eden modellerin geneline son olarak Audi Q4 e-tron Elektrikli SUV’unu dahil ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Q4 e-tron ve Q4 Sportback e-tron’u tanıtan Audi’nin her iki tasarımı da SUV sınıfına mensup. Bir diğer taraftan farklı batarya ve motor seçenekleri ile marka hedef kitlesini de genişletme gayesinde. Temel model olarak tanıtılan Q4 35, 52kWh kapasiteli bataryası ile 168 beygir gücüne sahip. 0’dan 100 kilometre saate ise 9 saniyede çıkabiliyor ve tek şarjla maksimum 349 kilometre yol kat ediyor. Q4 40 daha güçlü bir elektrikli motoru barındırırken Q4 50 ise iki adet elektrikli motoru baz alıyor. Üç farklı segmentinin doğrultusunda hızlanma ve beygir güçlerinin de değişkenlik gösterileceğini dile getirme gereği duymuyoruz. Q4 E-Tron modelleri aynı zamanda sanal gerçeklik teknolojisi ile de eşleştiriliyor. Alıştığımız “Hey Siri” seslenişi yerini “Hey Audi”ye bırakıyor. Sesli komut sistemine geçen marka modellerine 11.6 inç’lik multimedya ekranını ekliyor. Q4 e-tron’un Ford Mustang Mach-E, Tesla Model Y ve Volkswagen ID.4 yarışındaki pozisyonunu ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.