BAVYERA’NIN KAYIP 8’İ

  • 215 SHARES

Bavyera’nın kayıp çocuğu, yani BMW’nin 8 serisi 2018’de geri geliyor. Tanıtılan konsept üzerinden yorum yapacak olursak yeni modelin eskisinden çok farklı olacağını söyleyebiliriz.

Konsept araçların sadece markaların gelişmişliklerini gösterdiği dönemi geride bıraktık, artık üreticiler daha makul projelerle karşımıza çıkıyor ya da teknolojik yetkinlik eskisine göre iyiden iyiye gelişti ve imkanlar arttı.

1989-1999 arasında çocuk ya da genç olanlar için otomobil sektöründe birden fazla ikon vardır, her biri kendi benliğiyle öne çıkar ancak bazılarının attığı adım sayısı daha fazladır. BMW, 1988 yılına kadar üretimde kalan, 6 serisinin bir alt segmenti olan E24’ü yenileme kararı aldığında henüz 90’lar nesli ortada yoktu. Alman üretici tamamen yeni bir kitleye hitap etmek için farklı bir sınıf yarattı. 8 serisi stratejik planlamalar açısından bakılacak olursa bu şekilde doğdu, araç birçok muadilinden önce var olmayan bir talep için arz yaratmış oldu. Bu şekilde sınıfındaki ilk sıfatını da kazandı ve markanın elini güçlendirdi. V8 ve V12 motorlarla sunulan otomobiller tasarım anlamında zamanının çok ötesindeydi, ayrıca motorların küçülmeye başladığı dönemde piyasadaki güç açığını kapatacak yeterliliği vardı. 8 serisi bunun gibi birkaç artı ve az üretim adediyle nadir otomobiller klasmanına girmeye hak kazandı. 2003’de BMW 6 serisini baştan yarattığında 8’in yokluğu az da olsa unutuldu, ancak gerçek anlamda bu aileye ait olan bir üyenin doğumunu müjdeleyen şey kısa süre önce karşılaştığımız konsept oldu. 2018’de seri üretime geçecek olan yeni 8 serisi ‘dream car’ sınıflandırmasına girebilecek donelere sahip.

BMW yeni 8 serisini tanıtırken “bir spor otomobilin sahip olması gereken çeviklikle bir centilmenin sahip olmak isteyeceği elementleri sentezliyor.” deyimini kullanıyor. Seri her daim bu özelliklere sahipti, o yüzden 8 serisinin ruhunda bir zedelenme olmayacağı kesin. Konsept model kompakt bir araç görünümü çiziyor, bununla birlikte gövdedeki anlık kesintiler farklı bir otomobil olduğunun göstergesi. Böbrek şeklindeki ön ızgaralar BMW’nin devam eden tasarım kodlarının yansıması niteliğinde, ayrıca bu küçük bileşenler zarif detayları da vurguluyor. Ancak otomobilin bir performans aracı olduğunu unutmayalım 8 serisi her ne kadar zarif, alımlı ve centilmen imajı çizse de hız ve çeviklik anlamında sürücüsünü heyecanlandırmak için uygun zemini yaratıyor.