3. NESİL CONTINENTAL

  • 95 SHARES

Bentley’nin alametifarikası 3. jenerasyonuyla karşımızda; yeni Continental GT, grand tourer’ların standartlarını baştan yazmak istiyor. Bol şans!

Söz konusu grand tourer’lar olduğunda otomobil severler için akan sular duruyor. Kimileri için otomobillerin nihai amacına hizmet eden tek sınıf bu, aracınızı alıp virajlı bir dağ yolunda ya da bir sahil kıyısında ondan en iyi ve keyifli sürüş performansını beklemek bir otomobilden beklenebilecek yegane şey. Üreticiler bizi bizden daha iyi tanıyor, o yüzden sonunda GT takısı olan otomobiller markaların üzerine titrediği gruplardan oluyor. En iyi performansı alabilmek ve direksiyon başında oturan kişinin otomobili kullanırken sebepsiz yere gülümsemesi markaların CEO’larının ilk hedefi. Bu alanda çok sıkı bir rekabet var, fiyat skalasına göre herkes bir açıdan öne çıkmaya çalışıyor. Bu fiyat arttıkça da otomotiv sektörünün yarışlardan sonra sunduğu en önemli teknolojiler gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bu alan Bentley Continental kadar simgesel bir araç bulmak zor. O yüzden GT’lerin standardı günün birinde değişecekse eğer Continental bunu yapma şansı en yüksek aday. Dış tasarımdan başlamak gerekirse eğer yeni 3. nesil Continental GT’nin biraz daha basık ve uzun bir görünüm aldığını söyleyebiliriz. Cepheden bakıldığında otomobilin fazla kilolarından kurtulduğu bariz, spor salonunda biraz vakit geçirmiş öncelikle ön bölgedeki şişkin kaput biraz daha alçalmış. Bu ön taraftaki farların daha uzun görünmesine yardım etmiş. Hal böyle olunca bana kalırsa yeni modelin en belirgin değişikliği olan stop lambaları bir otomobilde ulaşabileceği en etkileyici forma ulaşmış ve Continental GT kilometrelerce takip etmek isteyeceğiniz bir araç halini almış.

Yeni model 6.0 litrelik twin-turbocharged benzinli bir motora sahip. İlk kez çift kavramalı şanzıman kullanan seri de vites aralıklarının minimize edildiğini tahmin edebilirsiniz. 8 ileri bir otomobilde uzun bir yolculuk yapmanın ne kadar keyifli olacağı da şüphe götürmeyecektir. 100 km’ye 3.7 saniyede çıkması ve tek bir dolumla 740 km kat etmesi eğlenceyi katlayan diğer bileşenler. Yeni şasinin elektrikli bir sistemle desteklenmesi araç üzerindeki manuel hakimiyeti kısıtlasa da Continental GT’nin yol üzerinde raylarda gidiyormuşçasına bir performans sergilemesini sağlıyor. Anlaşılan o ki standartlar henüz değişmeye hazır değil ancak Continental GT bu alandaki üst sınırı belirlemeye başlayalı çok oldu.