2035 YILINDA BENTLEY

  • 99 SHARES

Bentley 100. yılını kutlamaya devam ederken gelecekteki otomobil algısını şimdiden şekillendiriyor. Markanın son kavramsal çalışması olan EXP 100 GT, Bentley’nin geleceğe ait modelleri hakkında ipuçları verirken model teknoloji ve tasarımın bir araya geldiği saf haliyle otonom sürüş çağı arasında bir bağ kuruyor.

Otomobillerin gelecekteki form ve inovasyonları son zamanların gündemini meşgul eden konularından biri. Geleneksel otomobil anlayışının yanında tasarım ve teknoloji konusunda geleceğe işaret eden markalar arasına bu sene 100. yılını kutlayan Bentley de dahil oldu. Bentley EXP 100 GT ile günümüzle gelecek arasında bir diyalog kuruyor. ¨2035 yılında bir Bentley neye benzeyecek? ¨ sorusuna cevap niteliği taşıyan model, hem geleceğin merakı hem de markanın eski modellerinden esinlenerek tasarlandı. 1950’lilerin R-Type Continental’ini andıran ön kısmı, Bentley Blower yarış otomobilini anımsatan farları…  Neredeyse 6 metre uzunluğunda olan EXP 100 GT boyutuna rağmen tasarımında kullanılan bolca alüminyum ve karbon fiber sayesinde nispeten hafif diyebileceğimiz bir tür oluşturuyor. Full elektrikli Bentley aynı zamanda da self-drive özelliğine de sahip. Zira marka, Bentley’in her daim kullanılma isteğine de alternatif sunuyor.

EXP 100 GT’nin ince elenip sık dokunan tasarımlarından biri de otomobilin aydınlatması. Işık sanatçısı Moritz Waldemeyer ile çalışan Bentley, modelin iç aydınlatması ile dış görüşünü arasında bir köprü koruyor. Söz konusu geleceğin Bentley’si olunca kullanılan malzemelerin sürdürebilir olması dikkat çeken noktalardan biri. Özellikle çevre dostu ve sürdürebilir malzeme seçimine özen gösteren marka bu duruşuyla dijital dünya ile sürdürebilir malzemelerden yapılan zanaatkarlık arasında bir denge oluşturuyor. Ayrıca, otomobilin kokusu için özel olarak 12.29 ile iş birliğine giren Bentley, modele has bir koku geliştirdi. Bespoke algısının yanında, otomobilin gizli bölmelerinde bulunan biyometrik sensörler, göz ve kafa hareketlerinizi hatta tansiyonunuzu bile takip ediyor. Yapay zeka bu konuda devreye giriyor. Bentley’nizi kullanma düşüncesi bu sensörler sayesinde elinizden alınabilir ve otonom moda geçiş yapmak zorunda bırakılabilirsiniz. Belirtilenlere göre EXP 100 GT, 0-100 km’ye 2.5 saniyede çıkabiliyor. Fütüristik tasarımıyla gelecek için heyecan uyandıran model ne yazık ki Bentley’in yakın zamanda üretme dahil edeceği otomobillerden biri olmasa da radikal konseptin ön hazırlığı diyebiliriz.