1959’UN 2021 UZANTISI

  • 283 SHARES

Orijinal iç aksamı ve motoru ile 1959 yılında sınırlı sayıda üretilen BMW 507 Series II Roadster modelinin açık artırma fiyatı 21 Ocak’ta belli olacak.

Otomobil tasarımlarını domine eden spesifik coğrafyalardan bahsetmek mümkün. Kimi zaman tasarım dilinden kimi zaman ise mühendisliklerinden otomobillerin hangi markalara ait olduklarını logolarına bakmadan ayırt edebiliyoruz. Öyle ki, ibre sözcüğü denince İtalyan markalarını, tasarım vizyonunda da Alman otoriterliğini referans gösterebiliriz. Markalar her ne kadar modellerini sürekli güncelliyor olsalar da, vintage otomobillerin gustosu her daim ayrı bir başlık altında incelenmeyi hak ediyor. Otomobillere olan tercihinizi moderniteden mi yoksa hikayesi olan bir tasarımdan yana mı kullandığınızdan bağımsız olarak, 21 Ocak’ta Bonhams Scottsdale Auction’da gerçekleşecek olan açık artırmanın herkes için ilgi geçici olacağı kanaatindeyiz.

1959 yılında sınırlı edisyonu ile Mercedes-Benz’in 300SL modeline rakip olacak şekilde tasarlanan BMW 507 Series II Roadster, tamamen Amerikan pazarını hedefleyen bir model olarak üretilmişti. 1950’lerde 507, BMW’nin amiral gemisi oldu ve o zamanlar Bavyera firması tarafından üretilen en pahalı otomobil idi. Otomobilin ağırlığının 1.280 kg’a düşürüldüğü gibi tamamı alüminyum V8 150 beygir gücündeki 3.2 litrelik motora sahip model orijinal parçalarıyla da geçmişin notlarına değiniyor. Gösterge panelinde çok nadir görünen orijinal Becker Mexico radyosuna sahip 507 Series II Roadster’a telif vermek için son tarih 21 Ocak.