OB-LA-DI, OB-LA-DA!

  • 81 SHARES

1960’ların ruhunu yeniden anımsamak için öncelikle favori Beatles şarkınızı çalmaya başlayın. Sınırlı edisyondaki Paul ise Beatles ve Paul McCartney özelinde size yardımcı olacak.

1960’lı yılları global olarak değişim kelimesi ile eşleştirebiliriz. Genç jenerasyonun tanıklık ettiği sosyal adaletsizlikler ve buna karşın takındıkları tavır, modadan müziğe daha doğrusu evrensel ortak bir dil yaratan her türlü segmentte kendini belli etti. Perspektifimizi daraltıp İngiltere’nin 60’lı yıllarına odaklandığımızda ise Peacock Generation’ın mensubu olan erkek modası ile karşılaşıyoruz. Dönem itibarı ile sıra dışı kabul edilen kıyafetler gençlerin bireyselliklerini ifade ettikleri bir alan haline geldi. Parlak renkler, büyük desenler ve dar kesimler isyankar ve her şeyden önce birey olmanın felsefesini tanımlıyordu. İşin müzik kısmında ise Fab Four mahlası ile Beatles, bir neslin umutları ve hayalleri için küresel eleştirilerini şarkı sözlerinde yahut kendi yaşam tarzlarında ifade ediyordu. Bu dörtlü içerisinde Paul McCartney’nın standart ve Beatles olarak iki ayırabileceğimiz hayatı arasında nasıl bir bağ kurulabilir ki?

Harry Benson’ın kadrajında neredeyse yer almayan ismin olmaması şaşırtıcı değil. Ancak 1964 yılında I Want to Hold Your Hand’ın Amerika listesinde bir numaraya yerleştiğini öğrenen Beatles üyelerinin yastık savaşı, grubun belki de en samimi hallerinden biri idi. Aynı duygu ile bir araya getirilen sınırlı edisyondaki Paul ise Benson’un bakış açısı ve McCartney’nin kişisel portrelerinin harmanı. Birçoğu daha önce görülmemiş 100’den fazla renkli ve siyah beyaz fotoğrafı içeren seçki, Beatles hayranı olmasanız bile sadece 60’ların ruhunu yeniden canlandırmak için koleksiyonunuza ekleyebileceklerinizden.