MONOGRAF VE MOBİLYA ARASINDAKİ BAĞ

  • 53 SHARES

Gio Ponti’ye dair bilgi birikiminizi kuvvetlendirir kuvvetlendirmez ona ait bir tasarıma sahip olma isteğinizin de aynı şekilde güçlenmesi olası. Bunun için Taschen’in önerdiği yeni bir formül var.

Taschen yayınlarından yeni çıkan Gio Ponti Art Edition., tasarımcıya dair en kapsamlı monograflardan biri olarak kabul edilebilir. Üstelik limitli bir edisyon ile üretiliyor dolayısıyla bu kitaba sahip 1.000 kişiden biri olma ihtimali her geçen dakika azalıyor. Yazarlığını Gio Ponti’nin kızı Lisa Licitra Ponti, torunu Stefano Casciani, tasarım tarihçisi Brian Kish ve Fabio Marino’nun üstlendiği kitap hakkında bu bilgiye sahip olmak bile, içeriğin kapsamı hakkında bilgi veriyor. Ponti’nin 60 yıllık tasarım özgeçmişi, 136 farklı proje aracılığıyla inceleniyor.

Taschen bu 572 sayfalık kitabı, aynı zamanda Ponti’nin 1954 yılında tasarladığı “The Planchart” isimli sehpanın yeniden üretilmiş versiyonu ve tasarımcıya ait 1949 yılında çizilen 4 adet arşiv baskı ile birlikte satışa sunuyor. Dolayısıyla kitapla birlikte edineceğiniz bilgiler ışığında bir Ponti tasarımı ve 4 çizimine sahip olmanın değerini en iyi şekilde anlamak yayınevi tarafından mümkün kılınıyor.