MODERN SANATTA KİL VE SERAMİK

  • 309 SHARES

Phaidon yayınlarından yeni çıkacak olan “Vitamin C: Clay and Ceramic” modern sanatta statüleri değişen kil ve seramiğe odaklanıyor.

Bir zanaat materyalinden çağdaş sanat formuna hızlıca evrilen kil ve seramik işlerine odaklanan “Vitamin C: Clay and Ceramic”, Phaidon editörlerinin farklı küratörler, sanat eleştirmenleri ve sanatçıların yönledirmeleri ile oluşturulan bir içeriğe sahip. Dolayısıyla sanat pratiğine dair çok yönlü bir bilgi birikimi sunuyor. Kil ve seramik işlerinin modern dönemine dair şimdiye kadar ki en kapsamlı derleme özelliği taşıyan kitapta yer alan sanatçılar arasında Caroline Achaintre, Ai Weiwei, Aaron Angell ve Edmund de Waal gibi isimler bulunuyor.

Küratörlerin artık sadece karma sergilerde kullanmaktan öte başlı başına bu sanat dalına adadığı seçkilerin olduğu günümüzde ismini daha sık duyacağımız 304 sayfalık kitapta yer alan yeni sanatçılar arasında ise Pablo Leon de la Barra, Iwona Blazwick ve Mary Ceruti var. Kil ve seramik işleri hakkında bilgi dağarcığını 2021’e adapte etmek isteyenlere duyurulur.