YAKA DEVRİMİ

  • 73 SHARES

Mevsim geçişlerinde üzerimizden çıkarmadığımız trikolara dair bir yaka analizi.

Eğer QP’nin sıkı bir müdavimiyseniz, ekip olarak moda sektörünün demirbaşı haline gelen tasarımların külliyatını irdeleme güdümüze aşina olduğunuzu varsayıyoruz. Beyaz gömlek, trençkot, kuş tüyü montlar, chelsea botlar derken, bu sayıda hangi parçayı ele almamız gerektiği üzerine düşününce, mevsim şartlarının inişli çıkışlı durumu, bizi farklı yaka tipleri üzerine odaklanmaya itiyor.

Moda sektörünün bugün sahip olduğu konjonktürü ve deneyselliğe ne kadar açık olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, yaptığımız araştırmalar bizi neredeyse 60’tan farklı yaka tipinin var olduğu gerçeğiyle yüzleştiriyor. Bu durum elbette trendlerin gün aşırı değişmesinden kaynaklanıyor. Bu yüzden biz asimetrik, oversize ya da geniş yakaları bir kenara bırakıp, geçiş mevsiminde üzerimizden çıkartmadığımız trikoların yakalarına yoğunlaşıyoruz. Bu bağlamda trikoların üretilmeye başladığı günden beri en popüler olan üç yaka türü; balıkçı yaka, bisiklet yaka ve V yaka külliyatını ele alıyoruz.

Kronolojik bir sırayla gidecek olursak, balıkçı yakanın sadece moda sektöründe değil aynı zamanda tarihsel gelişimi vesilesiyle sosyoloji ve politika üzerinde de etkisi olduğunu görüyoruz. 16’ncı yüzyıl ortalarında İngiliz kraliyet ailesinin kıyafetlerinin içerisine giydiği, yüksek yakalı ve fırfırlı tasarımlar, bir yandan monarşi üyelerinin yüksek bir sınıfa mensup olduklarını sembolize ederken, bir yandan da yaşça büyük üyelerin boyun bölgesindeki kırışıklıkları saklıyor. Başlarda sınıf ve varlık belirtisi olarak kabul gören bu dik yakalar, 19’uncu yüzyıla geldiğimizde Kraliyet Ailesi’nin tekelinden çıkmış, farklı disiplinlere de entegre oluyor. 1860’lı yıllardan itibaren İngiliz polo oyuncularının boğazlı kazakları tercih etmeye başlamasıyla Birleşik Krallık’ta “polo neck” olarak anılmaya başlayan yakalar, zaman içerisinde sporcuları geride bırakarak akademisyenlere, yazarlara ve sanatçılara da sıçrıyor. Avrupa yakasında bu tür gelişmeler yaşanırken, karşı kıyılarda balıkçı yakanın politik bir dönüşüm yarattığı günler söz konusu…

Yazının devamını QP No:30’da 66. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.