VUITTON SÜZGECİNDEN OUD

  • 81 SHARES

Parfüm dünyasında adından sıkça söz ettiren markaları göz ardı etmeksizin, güçlü bir kokuya odaklanma vakti. Louis Vuitton yeni notları ve Mark Newson şişe tasarımıyla karşımızda.

Louis Vuitton 2016 yılında yeni parfüm koleksiyonunu satışa sunduğunda, monogram desene bürünmüş şişelerden ziyade, minimalizmle karşılaşmak bizim açımızdan şaşırtıcıydı. Farklı notalarla oynamaya 1946 yılında çıkarttığı ilk parfüm serisiyle başlayan maison, aradan 70 yıl geçtikten sonra Les Parfums Louis Vuitton ile koku alanında ikinci bir şans yaratmak üzere harekete geçiyor. Üstelik bu kez akorların formülleri L’Eau d’Issey, Acqua di Gio ve Givenchy Hot Couture gibi kült parfümlerin arkasındaki burun Jacques Cavallier-Belletrud’ye ait.

Koleksiyonu tamamlamak için aylarca seyahat eden ve farklı notaların peşinden giden parfümör, bu süreci “duyguların çıktığı serüven” olarak tanımlıyor ve seriyi yedi formülle kurguluyor. Aradan geçen iki yıl içerisinde, Vuitton duyguların çıktığı yolculuğu yarıda kesmek yerine, yola kaldığı yerden devam etmelerini sağlıyor ve ortaya Ombre Nomade çıkıyor. Oud’u temel alan parfümlerde markalar, bu güçlü ve maskülen notayı genelde Hindistan’dan elde ederken Cavallier-Belletrud soluğu Bangladeş’te alıyor. Oud’un yarattığı odunsu ve keskin duruşa ithafen şişe tasarımını üstlenen Mark Newson, Ombre Nomade’a karanlık ve maskülen bir görsel duruş yaratıyor.