HERMES’İN 90’LAR ÖZGÜRLÜĞÜ

  • 64 SHARES

Belki hatırlarsınız, Hermès 90’larda dekonstrüktifti. Antwerp’teki MoMu müzesinde açılan sergi, tam olarak bu yıllara odaklanıyor.

Martin, günün tasarımcılarının karakter özelliklerini bünyesinde barındırmıyor. Instagram Stories’den hayatında neler olup bittiğini paylaşmıyor, köklü yayınlara sezon başı röportaj vermiyor, defile sonunda seyirciyi selama çıkmıyor. Ve hatta yüzünü bilerek ve isteyerek saklıyor(du). Anti-star oluşu, MM’in star oluşunun da nedeni olarak moda dünyası ironilerine ekleniyor.

Margiela, ilgi çekmek istememesine rağmen tasarım dehası onu her daim ilgi odağı yapıyor. Kendi markası altında dekonstrüktif denemeler yapan tasarımcı, 1997-2003 tarihleri arasında Fransız creme de la creme’inin tasarımcısı olarak moda tarihine geçiyor. İşbu tarihler arasında Hermes için tasarlayan Martin, 6 sene boyunca Fransız klasiklerini konstrüktif soru işaretlerine tabii tutuyor. Bizim Martin’in Hermes yıllarına dönüşümüz ise, MoMu Antwerp direktörü Kaat Debo sayesinde… 31 Mart’ta açılacak sergisiyle MoMu, Antwerp’ün alametifarikalarından Martin Margiela’nın Hermes yıllarına odaklanıyor. Antwerp’e yolu düşeceklere…