GOLFÜN MULTİDİSİPLİNER HALİ

  • 71 SHARES

Eski golf kıyafetlerinin en güncel sürümü, pop-art ve modern mimari ile bir araya geldiğinde, ortaya çıkan görüntüler bizi 1964 yılına doğru götürüyor. Thom Browne, Andy Warhol ve Davic McCabe zamanda yolculuk edip bir araya geliyor.

İngiliz fotoğrafçı David McCabe, 1964 yılında ABD’nin Connecticut eyaletine ayak basıyor. Amacı, Amerikalı ünlü mimar Philip Cortelyou Johnson’ın meşhur tasarımı The Glass House’a gitmek ve orada Andy Warhol’u fotoğraflamak. Buraya kadar her şey kulağa oldukça normal gelse de, McCabe dört tarafı camla kaplı binanın giriş kapısını bulamıyor. Malum, camla kaplı binanın ışık oyunlarına yarattığı atmosfer, süjesini camın arka tarafından gören fotoğrafçı için oldukça cezbedici bir perspektif yaratıyor ve McCabe, Andy Warhol’un portresini camın arka tarafından çekmeye karar veriyor.

McCabe’in fotoğrafçılık kariyerindeki önemli portrelerden biri olarak anılmayı hala sürdüren fotoğraf, takvimler 2018’i gösterdiğinde Thom Browne’un yeni ilham kaynağı olarak tekrar karşımıza çıkıyor. Lakin bu sefer camın arka tarafında Andy Warhol değil, Thom Browne’un golf koleksiyonu içerisinde arzı endam eden modeller var. Browne’un sınırlı sayıda üretilen kapsül koleksiyonu, vintage golf kıyafetlerini markanın perspektifinden yeniden yorumluyor. Amerikan tavrını Avrupai bir yoruma tabi tutma konusunda işin ehli olarak niteleyebileceğimiz Browne, fotoğraftan aldığı ilhamı kampanya görsellerine yansıtırken, ilham kaynağına saygı duruşunda bulunmayı da ihmal etmiyor. Zira Thom Browne’un takım elbiselerini giyip kamera karşısına geçen modeller arasında David McCabe de var.