GERÇEK VE SAHTE DİLEMMASI

  • 430 SHARES

En çok taklit edilen markaların başında gelen Gucci, Alessandro Michele’in Fake Not koleksiyonu ile sahte kavramına kinayeli bir bakış açısı geliştiriyor.

Neredeyse her bir sektörün mücadele ettiği bir başlık, sahte ürünler. Aklınıza gelebilecek her bir ürünün kopyasını yapabilecek potansiyelde olan sahte üretim kendine ayrı bir pazar oluşturmuş durumda. Öyle ki yapılan bazı araştırmalara göre sahte üretilen mallar, küresel ticaretin yüzde 3.3’ünü oluşturuyor. Bu üretim bandının başında ise moda sektörü yer alıyor. Özellikle Amerika, Fransa ve İtalya’nın önde gelen moda markalarının tasarımları dünyanın dört bir yanına sahte versiyonları ile yayılıyor. Bu noktada, İtalya özelinde en çok taklit edilen markaların başında ise Gucci geliyor.

Alessandro Michele ile Gucci’nin sahte ve taklit edilen tasarımlarına farklı bir bakış açısıyla yaklaştığı Gucci Fake Not koleksiyonu kadın, erkek ve unisex ürünlerinden oluşuyor. Seçkinin her bir parçasının bir yüzünde fake diğer yüzünde ise not kelimelerine yer vererek taklitlerine tasarım bazında bir gönderme yapıyor. Sonbahar/Kış 2020 sezonluk koleksiyondan daha öte bir misyona sahip olan seçki, moda alanındaki sahte kavramını mizahi şekilde ele alıyor.