ÇAĞRIŞIM FENOMENİ

  • 166 SHARES

Yaz aylarında güneş ile aramıza mesafe koyan şapka tasarımındaki tropikal iklim dengesi Hermès’in Frankie Hat modelinde sağlanıyor.

Söz konusu şapka formları olduğunda zihnimizde birçok kare canlanıyor. Tasarım çizgilerine göre kimi zaman 1930’ların New York’undaki Jazz Club’ünde Frank Sinatra’yı From the Bottom of My Heart şarkısını söylerken kimi zaman ise Gene Kelly’nin Singin’ in the Rain’deki tap dansını hayal ederken bulabilirsiniz. Bu düşünceler arasında şapkalar her ne kadar mevsimsiz olarak adlandırabilecek bir forma sahip olsa da özellikle yaz aylarında güneş ile olan iletişimimiz arasında bir paravan görevi görüyorlar. Mevsim ile birlikte şapka konusunda kararsız kaldığınız bir dönemdeyseniz Hermès’in Frankie Hat tasarımına göz atmalısınız.

Dünya üzerinden sadece Ekvador kıyısında bulunan toquilla samanından yapılan Frankie Hat, tropikal iklimin simgesi olan palmiye ağacının bir oluşumu olarak biliniyor. Bu özel malzemenin dokuma zanaatındaki farklı tekniklerinin kökeni Cuenca, Brisa ve Montecristi’nin yerlilerine dayanıyor. Tasarımın oluşumunda çeşitli lokasyonların malzeme ve tekniklerine değinen model son olarak Hermès’in vizyoner çizgileri ile şekilleniyor. Geriye ise yazlık bir dokunuş adına yaratılan Frankie Hat kalıyor.