BERLUTI AYAKKABI BAKIM SETİ

  • 61 SHARES

Yeni kreatif direktörü Haider Ackermann ile Berluti, kimliğindeki zanaat ve kaliteye, sıra dışılığı da ekleyeceğe benziyor. Ama ayakkabı üstatlığını bir yandan hep hatırlatacağı kesin.

İlk Berluti
İtalya’nın küçük bir liman şehri olan Senigallia doğumlu Alessandro Berluti, ayakkabı yapımına olan ilgisini doğduğu bu şehirde genç yaşta fark eder. 17 yaşında Paris’e gider ve zanaatini ilerletmeye karar verir. Ama kasabadan sonra, Paris’te hitap ettiği kitle epey farklılaşır; o dönemde Opéra ve Tuileries arasındaki otellerde uluslararası seyahat eden iş adamları konaklamaktadırlar. Bilimin gelişmesiyle, toplumlar da gelişir ve bu sosyolojik değişimler yeni sanatsal akımları doğurur. Giyim tarzı da bu durumdan etkilenir. Alessandro Berluti bu sırada, 1895’te, “Alessandro” adında bir ayakkabı üretir ve bu ayakkabı, Berluti’nin özüdür.

Beşinci Jenerasyon
Alessandro modeli, tek parça deriden oluşması ve hiçbir dikişi gözükmemesiyle dikkat çeker ve zamane sembollerinden birine dönüşür. ‘Berluti’ adı altında üretilen de ilk ayakkabıdır. 1928’de, atölyeye ek olarak, rue du Mont Thabor’da yeni bir mağaza açılır. Ve bu mağaza, markanın kitlesine, Jean Cocteau’dan Jules Roy’a kadar uzanan yazarlarla birlikte kreatif bir halkayı da dahil eder. Berluti, artık kimliği oturmuş bir markadır.

İlk hazır giyim lüks ayakkabıları 1959’da üretmesiyle gençlere de hitap etmeye başlar. 4 jenerasyon boyunca Berluti ailesi tarafından yönetilen marka, 1993’ten beri LVMH grubunun bünyesindedir.