ARADA KALANLAR KULÜBÜ

  • 41 SHARES

Bugün hala yeni bir söz söyleme gücü̈ olan her eski tasarım için nostaljik hissetmek ve yeniden benimsemek serbest.

Moda tarihçesinde bazı tasarımlar kendilerinden hiç beklenmeyecek şekilde tepki yaratabiliyor. Kapri de bunlardan biri. İcat edildiğinden bu yana, farklı onlu yıllar içinde ya çok moda ya da çok demode statüsüne sahip olan tasarımlardan. 5-10 cm’in lafı mı olur demeyin, şort-kapri-pantolon düzleminde, her tampon bölgenin olduğu gibi kaprinin de konumu kritik. 2024’te kapriler için çanların yeniden çaldığını söyleyebiliriz. Son birkaç senedir yerini sağlamlaştıran biker şort furyasından sonra bunun geleceğini tahmin etmeliydik. Şimdi bu şortları tercihen 10 cm uzatmak ve kapri fazına geçme vakti.

Tasarımın güncel izlerini runway’den sürmek için, Coperni ve Ferragamo gibi hype’ının doruğunda olan markaların İlkbahar-Yaz 2024 koleksiyonlarına bakmak yeterli. Maximilian Davis’in kreatif direktörlüğünde şaha kalkan Ferragamo’nun kapri özelinde belirlediği kurallar, bu tasarımın esiri olmamaktan geçiyordu. Söyleyecek çok fazla sözü olan tüm tasarımcılar gibi Davis de, İlkbahar-Yaz 2024 koleksiyonu defilesinde tek bir look’ta skinny bir kapri tasarımın yer verdi. Bella Hadid’in bu siyah full look’u geçtiğimiz günlerde New York’ta giymesiyle de zaten misyon tamamlanmış oldu. Coperni içinse yeni sezon, proporsiyonlara deneysel yaklaşma konusunda sayısız önerme ile doluydu. Kapri de bundan nasibini alan tasarımlardan biriydi. Coperni, İlkbahar- Yaz 2024 sezonu için kaprinin bir eşofman formunda olması gerektiğini savunuyor. Smokin ceket ve kolları oversized bir gömleği tamamlamak için seçilen bu eşofman kapri, yeni nesil formal görünüme dahil ediliyor.

Kaprinin tarihi 50’lere dayansa da,“en son ne zaman modaydı?” derseniz 2000’ler başını referans gösterebiliriz. Son popülaritesinin üzerinden 20 yıl geçmesi sebebiyle neredeyse vintage kabul edilecek Y2K siluetlerinden biri olan kaprinin, bahar gibi geçiş mevsimleri için özel bir yeri var. 1920 yılında moda tasarımcısı Sonja de Lennart tarafından tasarlanan kapri, aslında fonksiyonalite temelli bir ürün. Tatil sırasında kumsalda yürürken, paçalarının ıslanması sebebiyle pantolonunun paçalarını kesen Lennart, 2. Dünya Savaşı sırasında Prusya’dan Bavyera’ya kaçmak zorunda kalıyor. Burada moda markasını kuran tasarımcı, ilk koleksiyonuna Capri ismini veriyor. İtalya’nın aynı isimli adası o dönemde, barış ve özgürlüğü temsil ediyor dolayısıyla sembolik olsa da politik bir mesaj kaygısı var. 20’lerde kadınlar için pantolon giymenin bile kabul görmediğini düşünürsek, bu tasarımın üstünde oynama cesareti gösteren Lennart’a teşekkürü borç bilmek gerekiyor. Bugün bu trendi benimseyenlerin çoğunun bilmediği bu hikaye, aslında kaprinin doğasını anlamak adına önemli çünkü cümle içinde kullanılmaya başlandığı anda herkesin bu tasarım ile ilgili bir fikrinin olması ile aynı kapıya çıkıyor. Kapri kendisi hakkında konuşturan bir güce sahip, belki de arada kalan her tasarımın kaderi gibi. Truvakar kol hakkında da benzer fikirleri duymak mümkün. Bazen insan iki ekstrem uçtan birini seçmektense, orta yolda buluşmak isteyebiliyor.

Kaprinin, popüler tatil destinasyonlarından Capri ve sonrasında global olarak popülarite kazanması 50’leri buluyor. Bunun asıl sebebi ise, günümüze ait yaz tatili kavramının bu dönemde yeni yeni oturmaya başlaması gösterilebilir. Kısa paça boyu sebebi ile sıcak havalarla özdeşleşen kaprinin, ilk dönem savunucularından biri Audrey Hepburn. “Funny Face” isimli 1957 yapımı filmde bu tasarımı giyen oyuncu, pantolonun popülerleşmesinde büyük bir role sahip. Tasarımın tekrar anılması ve moda olması içinse aradan bir 40 yıl geçmesi gerekiyor. 90’ların sonunda Anna Sui ve Thierry Mugler gibi tasarımcılar, kapriye yeniden şans veren isimlerden bazıları. Anna Sui’nin 98’deki İlkbahar defilesinde, Naomi Campbell ile tanıttığı batik desenli kapri look’u çok konuşuluyor. Dönemin popüler kültüründe büyük yer kaplayan Fergie, Britney Spears, Christina Aguilera gibi şarkıcıların bu trendi benimsemesi, 2000’lerin yeniden kapri dönemi olarak ilan edilmesine yol açıyor.

“2024’te konu tekrar buraya nasıl geldi?” diye soranlar için cevabı İlkbahar- Yaz 2024 koleksiyonlarını incelediğimiz kısımda vermiş olduk. Modanın eski siluetleri yeniden düşündürtme kontenjanına dahil olan bazı İlkbahar- Yaz 2024 koleksiyonlarında kapriler de mevcut. Dönüşüm gücüne sahip olduğu takdirde, 20’lerde tasarlanan bir pantolon tipi pekala 2024’te de etkisini sürdürebiliyor.