KÜLTÜR SAAT DOPİNGİ

  • 103 SHARES

Kendimizi ‘iki ayda bir yayınlanan kültür-saat dergisi’ olarak tanımlayan biz QP ekibi, bu iki meseleye de eşit ağırlık verdiğimizi vurgulamak adına iki yeni kitap önerisinde bulunuyoruz.

NOTHING BUT CLOUDS
KRISTINA JUROTSCHKIN
232 SAYFA, 35 €
MACK BOOKS, 2017

1972’de Andrew Tarkovsky’nin Solaris filminde, uzaylıların dünyadaki izini sürenlerin iddialarını yalanlamak için araştırma komisyonu tarafından kullanılan bir kelime öbeği, Kristina Jurotschkin’in yeni fotoğraf kitabının ismi. Bu tekzip ifadesiyle Jurotschkin’in düşüncelere dalmanızı sağlayacak Nothing But Clouds’u, sanatçının fotoğraf arşivini karıştırarak farklı şehir ve yıllardaki etkileyici işlerinin kitap haline dönüşmüş formu. Kitabın başlığından da anlaşılacağı üzere Jurotschkin’in fotoğraflarında gördükleriniz, ilk bakışta düşündüklerinizden daha fazlası. Bu çözümlemeyi fotoğraf sanatçısının diliyle, günlük mekanları yabancılaştırdığı fotoğraflarında sosyal gerçekliğe bir ayna tutup, geleceğimizi anlama çabasıyla yapmaya çalışabilirsiniz. Bu beyin jimnastiğine hazırsanız kitabın ön satışı yayınevinin sitesinde mevcut.

ROLEX, THE WATCH BOOK
GISBERT L. BRUNNER
220 SAYFA, 60 €
TENEUES, 2017

Sevgili saat koleksiyonerleri, sizin için de bir kitap önerisinde bulunmadan olmaz. Rolex tarihçisi ve uzmanı Gisbert L. Brunner’in yeni kitabı kütüphanesine yeni bir Rolex ansiklopedisi eklemek isteyen tüm saat meraklıları için ideal bir seçim. The Watch Book serisinin üçüncü edisyonu olma özelliğini taşıyan kitap, Rolex’in 1905 Bavyera’sına dayanan hikayesini ve kurucusu Hans Wildorf’un yeniliklerle beslenen doğasını inceliyor. Markanın tüm ilklerinin uzun uzun anlatıldığı kitabın ‘İçindekiler’ sekmesine göz attığınızda; ilk sertifikalı kol saatlerine, su geçirmez Oyster modellerine ve geçmişi 50 yıla dayanan Submariner dalış saatleriyle Rolex’in adının ardındaki tüm inovasyonlarını da öğrenmiş oluyorsunuz. Brunner’in profesyonel ve akıcı yazı diline sadece saat koleksiyonerlerinin değil; saat meraklılarının da tümüyle hakim olabileceği kitap, 2017 yılı bitmeden horoloji dünyasına eklenen en büyük bilgi kaynağı olma özelliğinde.